Pies w restauracji
05.04.2024
Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych czy sklepów, jednocześnie nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem – z wyjątkiem psów asystującym osobom z niepełnosprawnościami.
Zgodnie z przepisami osoba z niepełnosprawnością zawsze może wejść do lokalu z psem asystującym. Mówi o tym art. 20a Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dlatego przy opracowaniu procedur dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz zasad systemu HACCP (zapewniania bezpieczeństwa żywności) przedsiębiorca musi uwzględnić w nich, że w lokalu moją prawo przebywać psy asystujące.
W pozostałych przypadkach decyzję o tym, czy wpuszczać zwierzęta, na przykład do restauracji czy kawiarni, podejmuje właściciel lokalu, który odpowiada za bezpieczeństwo żywności. Z tego powodu w polskich miastach coraz więcej jest lokali, które pozwalają na obecność czworonogów.
Sanepid nie reguluje zasad, na jakich zwierzęta mogą przebywać w restauracji czy kawiarni, dlatego zasłanianie się pracowników danego miejsca przepisami jest po prostu wygodną wymówką, a czasem wynikiem nieodpowiedniego przeszkolenia personelu.
Przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym, muszą zapewnić, że produkowana i wprowadzana do obrotu żywność jest bezpieczna dla zdrowia i życia. Wynika to z przepisów prawa żywnościowego, które dotyczą wszystkich państw członkowskich UE.
Właściciel ma obowiązek opracować odpowiednie procedury, które będą zapobiegać zanieczyszczeniu żywności, w tym m.in. dostępowi zwierząt do miejsc, gdzie żywność jest przygotowywana, przetwarzana lub składowana. Ze względu na te wymagania, nawet jeśli trafi się do restauracji przyjaznej psom, pupil z pewnością nie będzie mógł odwiedzić jej zaplecza, ani żadnego innego miejsca, w którym przyrządzane są potrawy.
Skoro nie ma żadnych formalnych regulacji, które zakazywałyby psom wstępu do restauracji, kawiarni czy baru, to coraz więcej lokali gastronomicznych zaprasza klientów razem z czworonogami. Jednocześnie trzeba zwracać uwagę, by w takim miejscu pies nie przeszkadzał innym gościom, nie zanieczyszczał przestrzeni i nie przeszkadzał pracownikom.
Jeśli jednak właściciel lokalu nie zgadza się na wpuszczanie zwierząt - ma do tego prawo. Przy tym nie musi swojej decyzji uzasadniać.