MOVEMBER – LISTOPADOWE ZAPUSZCZANIE WĄSA
15.11.2024
MOVEMBER – LISTOPADOWE ZAPUSZCZANIE WĄSA
Movember - zlepek angielskich słów moustache - wąsy i November – listopad, czyli - wąsopad – coroczna akcja, w której udział polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie.
Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii, a swoim zasięgiem dziś obejmuje niemal cały świat. W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn oraz zachęcanie do profilaktyki. To czas solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami gruczołu krokowego, rakiem jader oraz depresją. Zachęcając do udziału w akcji, wykonywaniu corocznych badań organizatorzy maja nadzieję osiągnąć wzrost liczby wczesnych wykryć, diagnoz oraz efektywnych kuracji raka.
O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów, na które chorują mężczyźni, nadal mówi się zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jednak z uwagi na rozmaite czynniki ryzyka m. in. dietę czy palenie papierosów dotyka on coraz młodszych mężczyzn. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Jednak odpowiednio wcześnie wykryty nie oznacza wyroku.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem, jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków - liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje
Akcja Movember buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Pozwala głośno mówić o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe, tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder, które dotyczą sfery seksualności, a o niej przyjęło się nie dyskutować.
Akcja burzy stereotypowe postrzeganie mężczyzn oraz tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy.
Choroba nowotworowa nie odejmuje męskości, tak samo jak dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości. Trzeba o tym nie tylko pamiętać, ale również głośno mówić.