NIEBEZPIECZNA ODRA
23.04.2024
ODRA
- jest ostrą, wirusową i wysoce zaraźliwą chorobą zakaźną;
- dotyka dzieci i dorosłych
- występuje na całym świecie.
OBJAWY
- charakterystyczna grudkowo-plamista wysypka
- wysoka gorączka
oraz jeden z poniższych objawów
- kaszel
- katar
- zapalenie spojówek (światłowstręt)
Źródło zakażenia stanowi chory człowiek, osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki).
Choroba szerzy się głównie drogą kropelkową i powietrzno-kropelkową. Wirus znajduje się w wydzielinie nosowo-gardłowej, we łzach, wydalany jest w moczu. Wrotami zakażenia są drogi oddechowe i spojówki.
Okres wylęgania choroby to około 14 dni (od zakażenia do wystąpienia wysypki).
Powikłania w przebiegu odry występują często; są to zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, obrzęk i zapalenie mózgu. Ryzyko powikłań neurologicznych wzrasta z wiekiem, powyżej 10 roku życia jest 2-3 krotnie większe.
ZAPOBIEGAĆ ODRZE MOŻNA POPRZEZ SZCZEPIENIA
Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych, podawanych w 13-15 miesiącu życia oraz w 6 roku życia. Uodpornienie po podaniu 2 dawek wynosi 98-99% i utrzymuje się do końca życia.
Osoba, która nie chorowała na odrę i nie została zaszczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku kontaktu z osobą chorą z ok. 98% prawdopodobieństwem ulegnie zakażeniu.
Wzrost liczby zachorowań na odrę wiąże się ze spadkiem liczby osób zaszczepionych, a tym samym obniżeniem odporności populacyjnej.