Otyłość dzieci 2
06.02.2024
Otyłość dzieci 2
Otyłość została uznana za chorobę i wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10). Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w Polsce nadwaga lub otyłość występują u: 12,2% chłopców i 10% dziewcząt w wieku przedszkolnym, 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt u dzieci w wieku szkolnym.
Nadwaga u dzieci – odpowiedzialność rodziców
Najczęściej za problemy z nieprawidłową masą ciała u dzieci odpowiedzialni są rodzice, którzy często nieświadomie przekarmiają maluchy praktycznie od narodzin. Noworodkom i niemowlętom spożywającym mleko modyfikowane niezwykle łatwo jest dostarczyć o wiele więcej kalorii, niż jest im faktycznie potrzebne. Pojawiające się kolejne fałdki cieszą i dają złudne wrażenie, że dziecko jest żywione w prawidłowy sposób.
Nadwaga u dzieci a aktywność fizyczna
Aby wesprzeć dziecko w osiągnięciu prawidłowej masy ciała, niezbędna jest aktywność fizyczna. Nie chodzi o to, aby od razu zapisywać pociechę na zajęcia grupowe, które mogą stresować i podczas których nie nadąży za rówieśnikami. Na początek mogą to być rodzinne spacery, wycieczki rowerowe czy wspólne wyjście na basen. Aktywność fizyczna ma sprawiać przyjemność, a nie wywoływać irytację.
Zdrowotne powikłania i konsekwencje otyłości u dzieci
Otyłość powoduje negatywne skutki dla zdrowia już od najmłodszych lat. Badania wykazały, że nadwaga prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Prowadzi do zaburzeń gospodarki węglowodanowej, prowadząc do rozwoju cukrzycy typu 2 (insulinooporności). Nadwaga może powodować wystąpienie zespołu metabolicznego, czyli zespołu czynników stanowiących ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Wpływa także na proces dojrzewania płciowego, powodując między innymi jego opóźnienie (u chłopców) lub przyspieszenie (u dziewcząt).
Nadmierna masa ciała powoduje również konsekwencje natury socjalnej i psychologicznej. Otyłe dzieci w wieku szkolnym często izolują się od innych i mają niską samoocenę, co może prowadzić nawet do depresji.
Warto także podkreślić, że otyłość w wieku dziecięcym oraz w wieku dojrzewania to także duże ryzyko otyłości później, w okresie dorosłości.
Jak zapobiegać otyłości wśród dzieci?
Z uwagi na konsekwencje zdrowotne i powikłania, jakie powoduje otyłość u dzieci, jest ona traktowana jak choroba wieloukładowa.
Najważniejsza jest zmiana stylu życia polegająca na zmianie nawyków żywieniowych i