Pierwsza pomoc - hipotermia
31.01.2024
Hipotermia, inaczej wychłodzenie lub oziębienie, to stan, w którym temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Organizm oczywiści próbuje się bronić i wytwarza ciepło, ale tylko do pewnego momentu. Naturalną reakcją organizmu na zimno jest skurcz naczyń krwionośnych. Dzieje się tak, żeby przede wszystkim dostęp do ogrzanej krwi miały narządy najważniejsze, by przeżyć, takie jak serce czy mózg. Kiedy mechanizmy obronne nie są w stanie nadrobić utraconego ciepła, funkcje życiowe się spowalniają, a w sytuacji krytycznej, kiedy wewnętrzna temperatura ciała wynosi 25-28 C może dojść do nagłego zatrzymania czynności serca.
Objawy hipotermii :
- Tętno i oddech przyspieszone, drżenia mięśniowe (ale tylko z początku),
- ogólne osłabienie,
- ból i zawroty głowy
- zimna, blada lub sina skóra,
- utrata sił w wyziębionych częściach ciała, z czasem coraz bardziej będzie odczuwalny ból miejsc najbardziej narażonych na zimno,
- lęk, dezorientacja, senność.
Kto najbardziej jest narażony na hipotermię
Do hipotermii szybciej dochodzi u dzieci, ponieważ w przypadku małych rozmiarów ciała występuje większy stosunek jego powierzchni do masy – i tempo ucieczki ciepła jest większe.
Pierwsza pomoc
Należy bardzo szybko zacząć działać, aby nie dopuścić do pogłębiania się objawów.
- oceniamy ogólnie sytuację i stan osoby potrzebującej pomocy.
- staramy się ochronić poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem, dzwonimy pod 112 po pomoc.
- ostrożnie, delikatnie i spokojnie zdejmujemy części garderoby, które uciskają odmrożone części ciała oraz wszystkie mokre ubrania.
- nie masujemy i nie pocieramy zimnych kończyn tym bardziej nie nacierać śniegiem, rozgrzewanie ciała musi zachodzić bardzo powoli;
- Przykryj poszkodowanego ciepłym kocem, swoją kurtką, śpiworem lub folią NRC, którą znajdziesz w każdej apteczce.
- Zastosuj kilka warstw i izoluj od zimnego podłoża. Przy okryciu nie zapomnij o głowie i szyi. Jeżeli osoba jest przytomna, można podać do picia gorąca herbatę z cukrem.
Jeżeli osoba jest nieprzytomna, w pierwszej kolejności sprawdź, czy oddycha. Jeżeli zauważysz, że poszkodowany przestał oddychać, nie zastanawiaj się i rozpocznij podstawowe czynności resuscytacyjne tzw. BLS.
Nie bój się działać, ponieważ możesz zaszkodzić tylko wtedy, kiedy obojętnie patrzysz! Decydując się na pomoc, zwiększasz szanse na przeżycie poszkodowanego.
Z powodu hipotermii w Polsce umiera kilkaset osób rocznie, a jednym z powodów zgonów jest nieudzielenie pomocy zamarzającej osobie. Objawy hipotermii mogą bowiem przypominać np. zmęczenie czy stan po spożyciu alkoholu (który wychłodzeniu też dodatkowo sprzyja).