W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka wzroku podczas pracy przy komputerze

28.02.2024

Światowy dzień wzroku

 

Profilaktyka wzroku podczas pracy przy komputerze

Syndrom Widzenia Komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome) to termin, który powstał na określenie zespołu dolegliwości, które są rezultatem długotrwałej pracy przy komputerze. Dosięga on ponad 75% osób spędzających przed monitorem ponad dwie godziny dziennie.

„Zespół oka biurowego” – jakie są jego objawy? 

Pierwszymi i najczęstszymi objawami „zespołu oka biurowego” są:  

  • łzawienie,  
  • zaczerwienienie,  
  • pieczenie,  
  • zmęczenie,  
  • suchość,  
  • obrzęk,  
  • uczucie piasku pod powiekami.  

Może pojawić się także nieostre lub podwójne widzenie. Te objawy często powodują ból głowy i światłowstrętu. 

 

 

Czy częsta praca przy komputerze powoduje wadę wzroku?  

Jak się okazuje, prawie 90 proc. ludzi, pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie, skarży się na różne problemy ze wzrokiem. 

Rób przerwy w czasie pracy przy komputerze

Warto robić krótkie przerwy co około 20-30 minut. To doskonały moment na wykonywanie prostych ćwiczeń wzrokowych. Regularne mruganie, patrzenie w dal przez okno lub wykonywanie krótkich kółek oczami, które mogą znacznie zmniejszyć napięcie oczu.

Lub

Po 20 minutach spędzonych przed ekranem, zrób przerwę na około 20 sekund, aby spojrzeć na obiekt oddalony o około 20 stóp (czyli około 6 metrów). To podejście pozwala oczom na chwilowe odciążenie i skupienie się na czymś odległym, co zmniejsza napięcie mięśni oczu i zmęczenie wzroku.

Regulacja ustawień monitora

Dopasowanie jasności, kontrastu oraz rozmiaru czcionki na monitorze do naszych potrzeb i preferencji jest kluczowe. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniej odległości między oczami a monitorem, zazwyczaj około 50-70 cm. 

Regularne badania wzroku

Regularne badania wzroku u okulisty są kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu i dobrego widzenia. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych problemów ze wzrokiem, regularne wizyty u specjalisty mogą pomóc w wykryciu wczesnych objawów problemów ze wzrokiem, chorób oczu czy nawet chorób ogólnoustrojowych, których pierwsze symptomy mogą pojawić się w oku. Pamiętaj o higienie oczy, regularne mycie rąk przed dotknięciem oczu.

 

Zdrowa dieta z luteiną

Prawidłowe nawadnianie organizmu oraz dostarczanie w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 pomaga zadbać o optymalne nawilżenie oczu. Podczas pracy przed monitorem staraj się więc popijać niegazowaną wodę mineralną oraz podjadać orzechy. W przerwie na posiłek sięgaj po sałatki z dodatkiem oleju lnianego, oliwy z oliwek lub tłuste ryby morskie.  Naturalnym źródłem luteiny i zeaksantyny są warzywa takie jak: jarmuż, marchewka, szpinak, sałata, pomidory, dynia, brukselka, brokuły, cukinia.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu

Po całym dniu w pracy przed monitorem świetnym pomysłem będzie aktywny wypoczynek, który dodatkowo dotleni cały organizm. Ruch na świeżym powietrzu pomaga ponadto budować naturalną odporność oraz zadbać o kręgosłup.

{"register":{"columns":[]}}