Pryskaj z głową - używanie środków przeciw owadom #latozsanepidem
24.07.2023
Insektycydy, środki owadobójcze – substancje z grupy pestycydów używane do zwalczania szkodników w uprawach rolnych, lasach, w magazynach z żywnością, a także w mieszkaniach. Zależnie od składu chemicznego insektycydy zabijają owady lub jedynie ograniczają ich rozród, co również wpływa na ich liczebność.
W Polsce dopuszczone są do użytku jako środki owadobójcze. Łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a także przez drogi oddechowe i skórę. Ich działanie polega na hamowaniu aktywności esterazy cholinowej, bardzo ważnego enzymu, który rozkłada acetylocholinę. Jeżeli nie ma czynnej esterazy, acetylocholina gromadzi się w nadmiarze, a ponieważ jest ona stymulatorem układu nerwowego ośrodkowego i obwodowego, a zwłaszcza układu przywspółczulnego, dochodzi do znamiennych zaburzeń czynności wszystkich narządów wewnętrznych sterowanych przez ten układ. Ponadto wzrasta pobudliwość układu nerwowego ośrodkowego i ruchowych zakończeń nerwowych w mięśniach szkieletowych.
W przypadku ostrego zatrucia w zależności od wielkości dawki (narażenia) i drogi wchłaniania mogą wystąpić w czasie od pół do kilku godzin. Najpierw występuje niepokój, ogólne złe samopoczucie, mdłości, czasem wymioty, nadmierna pobudliwość, zaburzenia koordynacji ruchów, drętwienie języka, mrowienie w okolicy ust, przeczulica twarzy i kończyn, bóle i zawroty głowy. Później drżenia mięśniowe lub drgawki uogólnione, szczękościsk, dalej zaburzenia świadomości, tętna i oddechu. Śmierć może nastąpić wśród objawów obrzęku płuc, migotania komór lub porażenia układu oddechowego. Po przeżyciu ostrych zatruć występują zmiany w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym (zaburzenia w chodzeniu, upośledzenie słuchu, porażenia i zaniki mięśni), uszkodzenia wątroby, nerek i mięśnia sercowego.
Pierwsza pomoc
W zatruciu doustnym – węgiel leczniczy, prowokowanie wymiotów, siarczan sodu i płynna parafina, zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych, tlen. Natychmiastowe odwiezienie do szpitala.
Nie wolno podawać oleju rycynowego, mleka, tłuszczów i alkoholu.
W zatruciach przez skórę (częstych) usunąć skażoną odzież, zmyć skórę wodą z mydłem. Ratownik powinien chronić się przed skażeniem (rękawiczki gumowe, ewentualne sztuczne oddychanie). Przy skażeniu oka przemyć spojówki. W zatruciu doustnym – węgiel leczniczy, prowokowanie wymiotów, sól glauberska, zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych, tlen. Natychmiastowe odwiezienie do szpitala.