W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy dzień pierwszej pomocy

09.09.2023

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 

Światowy dzień pierwszej pomocy – skąd się wziął pomysł?

Światowy, czy też międzynarodowy dzień pierwszej pomocy to inicjatywa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (największego ruchu humanitarnego na świecie). Został ustanowiony w 2000 roku i od tego czasu cyklicznie, każdego roku obchodzimy go jako międzynarodowe święto. Celem jest zwrócenie uwagi na to, że pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu, a odpowiednie działania podjęte szybko i umiejętnie mają znaczenie i przynoszą korzyści. Światowy dzień pierwszej pomocy ma na celu promowanie właściwych postaw społecznych, a także zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

Gdy jesteśmy światkami wypadku, przede wszystkim należy ocenić stan poszkodowanego według schematu, który ułatwi dalsze postepowanie. Prosty schemat ABCD pozwala na ocenie stanu nieprzytonego poszkodowanego oraz podj…ęcie pierwszej pomocy.

A - airway – sprawdź czy drogi oddechowe są drożne, jeżeli nie udrożnij.

B – breathing – sprawdź czy poszkodowany oddycha i jak (ile oddechów na minutę): jeśli nie oddycha podejmij resuscytacje.

C – circulation – oceń, czy nie ma krwawień zewnętrznych, jeżeli są, zatamuj je. Sprawdź kolor i temperaturę skóry poszkodowanego i zapewnij mu komfort termiczny.

D- disability – oceń stan przytomności poszkodowanego, zadając mu proste pytania, zbierz wywiad SAMPLE.

 

W przypadku gdy osoba jest przytomna lub obecni są bliscy ofiary, należy wykonać wywiad, opierający się na schemacie SAMPLE.

S – symptomy – zapytaj co się stało i jakie dolegliwości ma poszkodowany.

A – alergie – Zapytaj, czy poszkodowany jest na coś uczulony.

M - medykamenty – zapytaj, czy poszkodowany przyjmuje stale jakieś lekarstwa.

P – poprzednia historia – zapytaj, czy poszkodowany choruje przewlekle.

L – lunch – zapytaj, kiedy poszkodowany jadł ostatni posiłek.

E – ewentualnie – zapytaj, czy poszkodowany pamięta okoliczności zdarzenia.

{"register":{"columns":[]}}