Światowy Dzień przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
15.11.2023
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje około 2 miliony osób.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – jest to powszechnie występująca, przewlekła choroba, cechująca się utrwalonym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Powiązana jest z nadmierną reakcją zapalną w płucach i oskrzelach powstałą w związku ze szkodliwym działaniem pyłów i gazów. Wraz z postępem choroby ludziom coraz trudniej jest wykonywać swoje codzienne czynności, często z powodu duszności. Ciężkie nawroty mogą zagrażać życiu.
Głównymi czynnikami mogącymi wpłynąć na powstanie choroby są:
- palenie tytoniu lub bierne narażenie na palenie;
- narażenie zawodowe na pyły, opary lub chemikalia;
- zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach:
- zdarzenia we wczesnym okresie życia, takie jak słaby wzrost w macicy, wcześniactwo i częste lub ciężkie infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie, które uniemożliwiają maksymalny wzrost płuc;
- astma w dzieciństwie;
- rzadki stan genetyczny zwany niedoborem alfa-1 antytrypsyny, który może powodować POChP w młodym wieku.
Do typowych objawów POChP zalicza się:
- duszność lub trudności w oddychaniu,
- przewlekły kaszel, często z flegmą,
- zmęczenie.
POChP często współistnieje z innymi chorobami takimi jak choroby serca, osteoporoza, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, rak płuc, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia pamięci.
Jak poprawić ogólne zdrowie i spowolnić rozwój POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest chorobą nieuleczalną, jednak wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne w celu spowolnienia postępu objawów chorobowych i ograniczenie zaostrzeń POChP.
Pomocne w poprawie ogólnego zdrowia, spowolnieniu rozwoju POChP i zwiększeniu tolerancji wysiłku są:
- zaprzestanie palenia tytoniu
- unikanie przebywania w zanieczyszczonych, zadymionych pomieszczeniach
- podejmowanie systematycznej aktywność fizyczna dostosowana do swoich możliwości i stanu swojego zdrowia
- ograniczenie ryzyka rozwoju infekcji płuc poprzez m.in. szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom, grypie i koronawirusowi
- korzystanie z programów rehabilitacji oddechowej dedykowanej chorym na POChP mająca na celu poprawę funkcjonowania i jakości życia osób chorych (w tym: nauka oddechu, porady dotyczące diety i ćwiczeń)