W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02.04.2024

Światowy Dzień Autyzmu

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, aby podkreślić potrzebę poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu, tak by mogły cieszyć się pełnią życia i by czuły się ważną częścią społeczeństwa. Jego przesłaniem jest również podnoszenie świadomości społeczeństwa nt. problemów osób zmagających się z tym schorzeniem, kształtowanie właściwych postaw prospołecznych.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

 

Symbolem  solidarności z „ Autystami ” jest kolor niebieski. 

Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłową pracą mózgu, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby autystyczne mają problem z postrzeganiem świata, nawiązaniem relacji, z komunikacją, prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Jako społeczeństwo , musimy zrozumieć, że takie postrzeganie świata nie jest ani lepsze, ani gorsze - jest po prostu inne.

Jak traktować osoby z autyzmem?

  • osoby z autyzmem należy traktować zwyczajnie, one po prostu potrzebują trochę więcej czasu, żeby zrozumieć o co chodzi, kiedy się do nich mówi,
  • nie rezygnować, kiedy natychmiast nie odpowiadają; one słyszą i najczęściej świetnie rozumieją, pomimo tego, iż może się wydawać, że nie zwracają na nas uwagi,
  • nie należy się z nich śmiać i traktować, jakby ich nie było – np. komentując ich zachowania stojąc tuż obok,
  • osoby ze spektrum często potrzebują, żeby mówić trochę wolniej, patrząc tylko na nich, najlepiej „prosto w oczy”, powtarzając - w przypadku braku zrozumienia,
  • nie należy się bać i uciekać– nawet jeśli zachowują się nieco inaczej, czasem nawet dość dziwnie i niezrozumiale,
  • w rozmowie należy używać prostych zwrotów.

Autyzm to nie choroba, ale odmienna ścieżka rozwoju. Autyzm jest różnorodny: to osoby podejmujące pracę, osoby kończące studia, to również osoby niewerbalne, wymagające stałego, codziennego wsparcia.  

Musimy pamiętać, że osoby z autyzmem też chcą mieć przyjaciół, tak jak my. Dlatego tak ważne jest rozbudzenie empatii, ponieważ sprzyja to integracji i budowaniu prawidłowych relacji.

 

{"register":{"columns":[]}}