W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zespołu Downa

21.03.2024

Światowy Dzień Zespołu Downa

"Zrozum i daj mi żyć!"   

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Zespół Downa zdarza się raz na 800 - 1000 urodzeń. Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki, dlatego matkom w wieku powyżej 32 roku życia  zalecane są badania prenatalne. Ostatnie badania wykazały, że wiek ojca również ma znaczenie. Im starsi rodzice tym prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe

Zespół Downa jest chorobą genetyczną. Cechuje go szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. U noworodków z zespołem Downa występuje wiotkość mięśni, która powoduje tendencję do otwierania ust i wysuwania języka. Występuje również zwiększona ruchomość kończyn w stawach, a w okresie dojrzewania może wystąpić nadwaga. Wiele osób z zespołem Downa radzi sobie w codziennym życiu, potrzebując jedynie niewielkiej pomocy ze strony opiekuna. W przypadku chorych  ze znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej konieczna jest pomoc innych osób w każdej dziedzinie, np. myciu się, ubieraniu się, robieniu zakupów czy wypełnianiu dokumentów. Osoby te  wymagają niekiedy opieki przez 24 godziny na dobę.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się często osoby z zespołem Downa.

                                                                                                               

                                                

{"register":{"columns":[]}}