W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia-przed podróżą-egzotyczne

17.06.2024

Szczepienia przed podróżą

Planujesz wyjazd wakacyjny w tropiki ?  ZAPLANUJ SZCZEPIENIA !!!

Wakacje w tropiku to wspaniałe wrażenia i spotkania z odmienną kulturą. W egzotycznych rejonach świata turysta niestety narażony jest także na choroby tropikalne oraz powszechnie występujące drobnoustroje, związane często z niskim poziomem warunków sanitarnych. Mogą one pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe.

Większość problemów zdrowotnych w podróży łączy jedno: można im skutecznie zapobiegać.  Zalecenia dotyczące profilaktyki oraz szczepionki należą do najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży!

Dlatego warto zainteresować się zakresem szczepień na choroby tropikalne, które występują na określonych obszarach w sposób endemiczny (a więc charakterystyczny jedynie dla danego kontynentu, kraju lub regionu).

Przed takim wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże turyście przejść cały proces doboru konkretnych szczepionek. Ich wybór zależy nie tylko od miejsca, do którego udaje się turysta, lecz także od charakteru i długości wycieczki, wieku oraz stanu zdrowia podróżnego, jak również dotychczasowego uodpornienia.

W zależności od kraju, do którego się udajemy, zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:

  • żółta gorączka,
  • malaria,
  • dur brzuszny,
  • błonicy,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B (WZW A i WZW B),
  • choroba meningokokowe,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • wścieklizna.

Wakacje mają być dla odpoczynkiem oraz czasem beztroski, dlatego  przed wyjazdem warto się zaszczepić i zabezpieczyć przed zakażeniami oraz dowiedzieć się, co zrobić, by ograniczyć to zagrożenie na miejscu.

Rezygnacja ze szczepień przed podróżą może skutkować koniecznością leczenia w złych warunkach lub przerwaniem podróży ze względów zdrowotnych, wysokimi kosztami przyśpieszonego powrotu do kraju, długą terapią, a także trwałymi powikłaniami.

 

Podstawą bezpiecznych wakacji jest profilaktyka, a w medycynie podróży doskonale sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Pamiętajmy również, że jeśli po powrocie z wakacji wystąpią oznaki przypominające grypę, gorączka, wysypka, biegunka i inne niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza informując go gdzie podróżowaliśmy.

 

{"register":{"columns":[]}}