Tatuaże z henny
25.06.2024
Henna jest barwnikiem naturalnym, uzyskuje się ją po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis), który dzięki swoim właściwością barwiącym wykorzystuje się np. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, ponieważ znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu.
Tatuaże z henny będącej preparatem ziołowym są na ogół bezpieczne dla skóry, choć jak wszystkie produkty roślinne w przypadku nadwrażliwości może wywołać reakcję alergiczną.
Warto pamiętać, aby tatuaże z henny wykonywać w sprawdzonych salonach kosmetycznych i upewnić się, jaki skład ma stosowany produkt barwiący po to, by uniknąć zastosowania henny nieznanego pochodzenia, która może spowodować reakcje alergiczne.
Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu z henny:
- stan zapalny skóry,
- młody wiek, zwłaszcza dzieci poniżej 10. roku życia, których skóra jest delikatna i skłonna do podrażnień
- reakcje alergiczne skóry po kosmetykach i po wcześniejszym kontakcie z henną,
- ciąża,
- blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż,
- przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca, bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.
Henna do tatuażu nigdy nie powinna być czarna. Naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe, w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zwykle nie ma nic wspólnego z ziołami.
Taki produkt jest mieszanką zawierającą substancje syntetyczne np. PPD (parafenylodwuaminę) tj. substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.
Tatuaż wykonany henną z dodatkiem PPD (p-fenylenodiamina), szczególnie w przypadkach osób uczulonych, może skończyć się wystąpieniem zmian skórnych, wyprysków, obrzęków, pęcherzy i owrzodzeń.
W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Usunięcie tymczasowego tatuażu wykonanego zarówno henną, jak i substancjami hennopodobnymi, nie jest możliwe za pomocą wody i mydła. Szorowanie i tarcie skóry spowodują tylko jej uszkodzenie. Aby tatuaż z henny zniknął, należy odczekać kilka tygodni, w czasie których barwniki zostaną usunięte wraz z naskórkiem na drodze procesu jego naturalnego złuszczania się.
Decydując się na tatuaż zachowaj ostrożność, aby wakacyjna ozdoba nie pozostawiła blizn do końca życia.