„Zarazki” na kuchennych ściereczkach
09.02.2024
„Zarazki” na kuchennych ściereczkach
Kuchenne ręczniki i ścierki mogą mieć bogatą „florę”, która może powodować infekcje i zatrucia pokarmowe.
Ręczniki i ścierki kuchenne są doskonałym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Wilgoć, resztki pożywienia, temperatura – wszystko to gwarantuje im świetne warunki do życia i namnażania się. Im dłużej ścierka nie jest prana, tym więcej się ich tutaj mnoży.
Naukowcy alarmują, aby jak najczęściej wymieniać kuchenne ściereczki. Ręczniki i ścierki powinniśmy prać w temperaturze 60°C.
Należy również dbać o gąbki, których używamy w naszych kuchniach, trzeba czyścić je po każdym użyciu i codziennie dezynfekować. Na wilgotnej gąbce może pojawić się w ciągu jednego dnia ponad miliard drobnoustrojów.
Ciekawe badania
Naukowcy przez miesiąc badali ścierki kuchenne pod kątem występujących na nich bakterii. Wykorzystano 100 ścierek. Okazało się, że na 49 ze 100 ścierek wykorzystanych w eksperymencie, wykryte zostały bakterie Escherichia coli (pałeczki okrężnicy).
E. coli jest typem bakterii powszechnym w jelitach ludzi i zwierząt. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe i infekcje.
Pamiętajmy!
Kuchenne ręczniki i ścierki z jednej strony pomagają utrzymać dom w czystości, a jednocześnie mogą stanowić istne siedlisko bakterii