Zarazki na smartfonie
22.05.2024
Dziś bez telefonu komórkowego większość osób nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest naszym towarzyszem: w pracy, w szkole, w sypialni, a czasem nawet w toalecie. Kładziemy go w różnych, nie zawsze czystych, miejscach, dotykamy kilkadziesiąt razy dziennie, często brudnymi dłońmi, podajemy z ręki do ręki, chcąc pokazać znajomym film lub zdjęcie.
W ten sposób smartfon staje się siedliskiem różnych groźnych patogenów. Jeśli go nie czyścimy, może mieć na sobie więcej zarazków niż klamka w drzwiach, a nawet deska toaletowa
Na smartfonie można znaleźć wirusy oraz bakterie wywołujące przeziębienie, grypę czy też zatrucia pokarmowe.
Podczas rozmowy telefonicznej, urządzenie trzymamy przy twarzy, blisko ust i nosa, ucha, ułatwiając bakteriom migrację i infekowanie naszego organizmu. Kontakt brudnego telefonu ze skórą może powodować zaostrzenie objawów trądziku, podrażnień i wysypki.
Dbajmy o nasze smartfony, czyśćmy je regularnie
Producenci telefonów przestrzegają przed czyszczeniem tych urządzeń wodą lub alkoholem, najlepiej przecierać je na sucho miękką ściereczką, a chociaż raz dziennie warto przetrzeć telefon specjalnym płynem lub żelem do czyszczenia elektroniki, który usuwa m. in. patogeny albo jednorazowymi nasączanymi ściereczkami.