W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Ferie Zimowe

01.02.2024

Bezpieczne ferie zimowe - baner

Ferie zimowe to długo wyczekiwany przez uczniów czas odpoczynku, zabawy, aktywności sportowej, rozwijania pasji, zainteresowań i umiejętności społecznych. Niezwykle istotne jest, aby czas wytchnienia od zajęć dydaktycznych przebiegał bezpiecznie.

Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej.

Zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży określają m.in. następujące przepisy:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2022r. poz. 2230 ze zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016r. poz. 452 ze zm.);

Zgodnie z art. 92a Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2022r. poz. 2230 ze zm.) wypoczynek jest organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku. W związku z powyższym, każdy zorganizowany rodzaj opieki nad dziećmi w dniach od 15.01.2024r. do 25.02.2024r., który kwalifikuje się jako wypoczynek zimowy, należy zgłosić do Kuratorium Oświaty.

Organizator wypoczynku zgłasza kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku:

1) w przypadku wypoczynku organizowanego w okresie ferii letnich oraz wiosennej przerwy świątecznej – od dnia 1 marca w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, jednak nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą – nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku;

2) w przypadku wypoczynku organizowanego w okresie ferii zimowych oraz zimowej przerwy świątecznej – od dnia 1 października w roku szkolnym, w którym organizowany jest wypoczynek, jednak nie później niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku organizowania półkolonii lub wypoczynku za granicą – nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi organizator wypoczynku może zgłosić kuratorowi oświaty zamiar zorganizowania wypoczynku po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nie później jednak niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu organizator ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji istnieje możliwość sprawdzania na bieżąco wykazu zatwierdzonych zgłoszeń tzw. wypoczynków w bazie wypoczynku. Baza wypoczynku dostępna jest dla każdego użytkownika i umożliwia wyszukiwanie zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży według kategorii: organizator, daty wypoczynku, województwo wypoczynku, powiat wypoczynku, miejscowość wypoczynku.

Kierownikiem wypoczynku może być osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

  • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • jest pełnoletnia,
  • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję kierownika w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
  • ma zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku (nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza),
  • posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych uzyskane w okresie ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza).

Wychowawcą wypoczynku może zostać osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

  • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
  • jest pełnoletnia,
  • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
  • ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku (nie dotyczy nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, trenerów i instruktorów sportu, którzy uzyskali tytuł przed 2013 r. oraz do 31 sierpnia 2017 r. przodowników turystyki kwalifikowanej i instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

Na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016r. poz. 452 ze zm.), kierownik wypoczynku jest zobowiązany do zapewnienia jego uczestnikom bezpiecznych i higienicznych warunków w czasie wypoczynku. Aby sprostać ww. wymaganiom zarówno organizator jak i kierownik w czasie wypoczynku powinni zadbać, żeby spełniał on wymogi dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym m.in. w zakresie warunków higieniczno – sanitarnych, dotyczących obiektu i terenu, w którym wypoczynek jest zorganizowany oraz warunków żywienia jego uczestników, zgodnych z zasadami higieny i racjonalnego żywienia, określonych odrębnymi przepisami.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz.U. z 2023r. poz.1284 ze zm.) wychowawcom wypoczynku zaleca się poddanie badaniom sanitarno - epidemiologicznym
i uzyskanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Orzeczenia takie, na podstawie przeprowadzonych badań, wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz medycyny pracy.

W związku z § 18 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r., poz. 2294), zwraca się szczególną uwagę na konieczność wywiązywania się z obowiązku przeciwdziałania namnażania się bakterii z rodzaju Legionella sp. w instalacji cieplej wody użytkowej. W związku z powyższym konieczna jest okresowa kontrola obecności Legionella sp, w celu oceny stopnia skolonizowania instalacji tymi bakteriami i ewentualne podjęcie działań naprawczych m.in. w obiektach, w których wypoczynek jest zorganizowany.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przeprowadzają kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.men.gov.pl) w trakcie ich trwania.

W ramach sprawowanego nadzoru, podczas kontroli oceniane będą warunki pobytu dzieci i młodzieży w zakresie:

  • zakwaterowania,
  • dostępności do pomieszczeń sanitarnych, w tym do punktów zimnej i ciepłej wody oraz środków utrzymania higieny osobistej,
  • prowadzonego żywienia,
  • bezpieczeństwa prowadzenia zajęć sportowych i rekreacyjnych,
  • sposobu zapewnienia opieki medycznej,
  • spełnienia wymogów dotyczących przestrzegania zakazu palenia,
  • stanu czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Materiały

Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2023-2024 – zima.
poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2023-2024​_–​_zima.pdf 5.65MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}