W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Walentynki 2024

09.02.2024

Walentynki – czas czułości, miłości i okazywania uczuć . Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne, jak i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu w kierunku HIV?

Walentynki 2024

 Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku. Tylko około 9% populacji polskiej wykonało badanie w kierunku zakażenia HIV. To o wiele za mało, choć w Polsce działają Punkty Konsultacyjno – Diagnostyczne, gdzie testy wykonuje się anonimowo i za darmo. Tegoroczna kampania Krajowego Centrum ds. AIDS #jedynytakitest skierowana jest do osób dorosłych. Akcja jest odpowiedzią na wzrostową tendencję zakażeń wirusem HIV, jak i HCV oraz krętkami kiły w Polsce. Także w województwie wielkopolskim inspekcja sanitarna odnotowuje coroczny przyrost nowych zakażeń. Zachowania ryzykowne, które mogą skończyć się zakażeniem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych to zwykle konsekwencja braku wiedzy na ten temat lub ignorowania ryzyka.

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu oferuje w tym roku tzw. „ szybkie testy” nie tylko na obecność HIV, ale również w kierunku kiły i HCV. Czy warto je wykonać u konkretnego pacjenta decyduje konsultant w PKD. Punkt znajduje się przy ulicy Mickiewicza 4/5 (punkt pobrań Diagnostyka) i czynny jest w poniedziałek, środę i piątek w godz. 16.00 – 20.00.  Pobór krwi do badań odbywa się do godz. 19.30. Tel. Kontaktowy 730 110 830 e-mail: poznanpkd@gmail.com. Więcej informacji o PKD na stronie internetowej www.aids.gov.pl

Walentynki to świetna okazja, aby przypomnieć ludziom, że powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Temat chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych nadal jest tematem tabu. Wiele osób podejmując ryzykowne zachowania seksualne, nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Często nie wie, jaką przeszłość seksualną miał jego partner/ka. Warto uzupełnić swoją wiedzę oraz wykonać  badanie.

 

 

Zestawienie przypadków zachorowań
na HIV, kiłę i HCV
w województwie wielkopolskim
w latach 2020-2023 

rok

 HIV

KIŁA

HCV

2020

76

147

223

2021

131

197

278

2022

213

293

361

2023

209

369

416

Źródło: Oddział Epidemiologii WSSE w Poznaniu

{"register":{"columns":[]}}