W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #PlantHealth4Life - Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie!

22.08.2024

Okres wakacyjny w szczególny sposób sprzyja podróżom. Często podczas wędrówek, zwłaszcza do egzotycznych miejsc, spostrzegasz piękne rośliny, które koniecznie chcesz mieć w domu lub ogrodzie. Dla własnego dobra unikaj przywożenia roślin lub produktów roślinnych z podróży poza granice Unii Europejskiej.

Dbaj o zdrowie roślin

Wracasz z podróży poza granice UE? działanie, że nie wwozisz do Polski żadnych roślin, nasion, owoców ani warzyw. Skutki mogą być stosowane przez chorobę lub chorobę, która może wywoływać skutki roślin uprawnych, ogrodowych lub dużych. Aby nasze chroniczne rolnictwo i środowisko naturalne, zostało udostępnione w roślinach i produktach roślinnych w miejscach, z których pochodzą. W skali dostępnej na roślinach za nawet 40% strat w uprawach żywnościowych oraz za straty w handlu produktami rolnymi, które obejmują ponad 220 miliardów dolarów!

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do roślin na własny użytek, sprawdź, co można uzyskać, i dowiedz się, jakie zasady dotyczą podróży z roślinami lub produktami roślinnymi. Prawo nie jest odstępstwem od przepisów dotyczących importu nazw innych. Obowiązują one bez względu na to, jaki jest importowany. Wypełnienie wszystkich formalnych oraz wnikliwa odpowiedzialność, że ​​fitosanitarna są zabezpieczenia, urządzenia są zdrowe i że w miejscu wwozu na terytorium UE nie zostało usunięte skonfiskowane i odesłane do miejsca wycofania lub usunięte. 

Jeśli mimo wszystko, że przywiezienie jednej energii z wakacyjnych wędrówek nie będzie miało wpływu na konsekwencje, zapoznaj się z unijną kampanią #PlantHealth4Life . Jest to kampania społeczna, zwracająca uwagę na szczególne powiązanie między zdrowiem roślin, a naszym życiem. Szkodniki i choroby roślin zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu, stosowane iw środowisku. To właśnie z tego powodu są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbanej o zrównoważonej dostępności. Każdy może być stosowany w środowisku dbania o zdrowie roślin. Dołącz do kampanii #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapewnić zdrowie roślin i chroniczną swoją społeczność.

Dla osób zainteresowanych wprowadzeniem roślin do Unii Europejskiej, w tym do Polski, przedstawiamy informacje w tym zakresie.  

  • Osoby planujące przywóz do Unii Europejskiej, które są dostarczane, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne, wystawione przez oficjalną służbę ochrony państwa, z której pochodzi stacja oraz rejestracja w rejestrze podmiotów prawnych, prowadzonym przez miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Rejestracja odbywa się na wniosek podmiotu.
  • Po dokonaniu rejestracji, podmiot importujący do celów handlowych, powinien mieć zastosowanie w systemie TRACES NT konto jako Europejski Rejestrowany Podmiot Profesjonalny (EURPO). Aby konto było aktywne, jego ważność musi być potwierdzona przez wojewódzkiego inspektora, u którego występuje, że była rejestracja w rejestrze podmiotu prawnego.
  • W przypadku importu do celów powiązanych, rejestracja w rejestrze nie jest obowiązkiem, jednak osoba importująca mieć konto w systemie TRACES NT, jako podmiot europejski inny niż operator rozszerzony (krótki EUPO w systemie TRACES NT). Konto takie jest bezpłatne i nie wymaga potwierdzenia przez miejscowo wojewódzkiego inspektora.
  • Dostęp do roślin i owoców (np. papryki, bakłażanów, owoców cytrusowych, warzyw korzeniowych) podłączony na terytorium Unii Europejskiej, jednocześnie w ramach działania komercyjnego i na własnym użyciu, musi zostać zgłoszona do kontroli fitosanitarnej w ograniczeniach do takiej kontroli Punkcie Kontroli Granicznej, odrzucanie liczby sprowadzanych roślin. Zgłoszenia można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem systemu TRACES NT poprzez zastosowanie odpowiedzi na pierwszą część dokumentu CHED-PP. 

Osoba odpowiedzialna za przesyłkę może być importerem/wprowadzającym lub osobą przez niego określoną (np. agent celny). Wykonanie granicznej kontroli fitosanitarnej jest odpłatne, a wysokość opłaty jest kontrolowana od ilości i rodzaju importowanego towaru. Więcej informacji na temat obsługi systemu TRACES NT można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakładce „ Co robimy - Eksport i Import – TRACES”

Niezastosowanie się do zasad może zostać uznane za zatrzymanie przesyłki, odesłanie jej do miejsca pochodzenia lub zniszczenia. Koszty tych działań importujących/wprowadzających. Rośliny przewożone nielegalnie w przypadku osobistym, ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową rozstrzygniętą skonfiskowane, mogą być również stosowane z karą finansową.

Podstawowe podstawowe zasady, aby ustrzec się przed pasażerami na gapę. Zanim przywieziesz do Polskiego ciekawego artykułu z wakacji lub poprowadzisz swoje kwiaty doniczkowe z Wielkiej Brytanii, sprawdź się czy warto. Może być lepiej, że nie ma jednego egzotycznego okazu, ale nie ma związku z roślinami, z powodu przywiezionego agrofagi.

Warto pamiętać o haśle działania #PlantHealth4Life „Dbaj o zdrowie fizyczne, chroń życie”.

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

{"register":{"columns":[]}}