Kampania "Czy wiesz, że …"
02.07.2021
Informujemy, że Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi kolejną edycję działań edukacyjno – informacyjnych pod hasłem „ Czy wiesz, że..”, będącą kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z roku 2020.
Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz informację przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS i Telefonu Zaufania HIV/AIDS. Konsultanci wielokrotnie sygnalizowali, że świadomość zagrożenia HIV wśród rozmówców jest bardzo niska, a pytania kierowane do obu poradni są podobne do tych sprzed wielu lat. Bardzo duży odsetek społeczeństwa nie potrafi prawidłowo wymienić podstawowych sytuacji, w których nie istnieje realne zarażenie na zakażenie HIV, wielu przypisuje możliwość zakażenia się wirusem HIV do wybranych grup społecznych np. do osób sprzedających usługi seksualne, osób homoseksualnych czy osób stosujących środki psychoaktywne.
Niestety, nie odnosimy ryzyka zakażenia się wirusem HIV do własnej osoby.
Kampania kierowana jest do osób dorosłych i nie jest ograniczona pod względem płci, wyksztalcenia, dochodu ani miejsca zamieszkania. Nadal w cieniu pandemii koronawirusa rozwija się pandemia AIDS.
Mając na uwadze czas wakacji, wyjazdów, spotkań towarzyskich czy imprez, uporządkujmy wiedzę, aby dokonywać dobrych i mądrych decyzji.
Odczarujmy mity i przyjrzymy się faktom:
- zakażenia lub jego braku nie da się rozpoznać po wyglądzie – tylko test w kierunku HIV daje wiarygodną odpowiedź na to pytanie;
- w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią, matka zakażona HIV, która nie wie o swoim zakażeniu, może zakazić swoje dziecko – badanie w kierunku HIV jest zalecane każdej kobiecie ciężarnej i jest bezpłatne w ramach NFZ. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest bliskie zeru;
- nie można zakazić się HIV od psów, kotów czy innych zwierząt – wirus przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka;
- wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – każda osoba mająca kontakt seksualny z partnerem, który nie wie czy jest zakażony lub podejmująca inne ryzykowne zachowania jest narażona na zakażenie.
istnieje możliwość szybkiej diagnostyki:
- wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV;
- wykonując prosty bezpłatny, anonimowy test, można szybko dowiedzieć się, czy jest się osobą zakażoną;
- test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można zrobić w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Adresy i godziny otwarcia: https://aids.gov.pl/pkd/.
Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają obecnie na skuteczne leczenie osób zakażonych i prowadzenie przez nich normalnego życia – korzystając z nowoczesnej, bezpłatnej dla pacjenta, terapii antyretrowirusowej (ARV) z HIV można żyć wiele lat.
Jeśli masz wątpliwości, potrzebujesz konsultacji czy pomocy skontaktuj się z konsultantami Poradni Internetowej czy też bezpłatnego Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448
Wymienione powyżej zagadnienia zostały przełożone na prostą formę graficzną z krótkim tekstem odnoszącym się do różnych aspektów profilaktyki HIV/AIDS
i umieszczone na cyklu kolorowych plakatów, które łączy hasło kampanii. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Materiały
PLAKAT_KOMARPLAKAT_KOMAR-1.jpg 0.50MB PLAKATY_BASEN
PLAKATY_BASEN-1.jpg 0.49MB PLAKATY_KICHANIE
PLAKATY_KICHANIE-1.jpg 0.62MB PLAKATY_SEX
PLAKATY_SEX-1.jpg 0.52MB PLAKATY_STIs
PLAKATY_STIs-1.jpg 0.60MB