Materiały edukacyjne - Legionella
20.06.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że na stronie internetowej GIS zamieszczone zostały materiały edukacyjne dotyczące zagrożeń zdrowotnych związanych z występowaniem bakterii z rodzaju Legionella oraz informacje o możliwych do podjęcia działań prewencyjnych, ograniczających ryzyko zachorowań na legionellozę. Opracowania te stanowią zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach.
Bakteria Legionella sp. to bakteria występująca powszechnie w środowisku wodnym. Najpowszechniejszą drogą zakażenia jest droga inhalacyjna. Ryzyko zakażenia tymi bakteriami związane jest przede wszystkim z użytkowaniem urządzeń i elementów wewnętrznego systemu wodociągowego, które wytwarzają aerozole wodne. Sprzyjającym miejscem rozwoju są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze, stąd rezerwuarami jej występowania mogą być np. głowice natryskowe, podgrzewacze do wody, systemy dystrybucji wody ciepłej i zimnej, turbiny dentystyczne, baseny z hydromasażem, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, urządzenia i instalacje wód chłodniczych oraz fontanny.
Powszechność bytowania bakterii Legionella w środowisku wodnym, przy występowaniu warunków do jej rozwoju, może skutkować zachorowaniem na chorobę ciężkiego zapalenia płuc.
W związku z powyższym niezwykle ważnym jest zapoznanie się z informacjami zawartymi we wskazanych poniżej linkach:
- Bezpieczeństwo wodne w budynkach
https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczenstwo-wodne-w-budynkach - Zapobiegania zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella
https://www.gov.pl/web/gis/zapobieganie-zakazeniom-bakteriami-z-rodzaju-legionella--zalecenia-dot-ponownego-otwierania-budynkow-uzytecznosci-publicznej-i-zamieszkania-zbiorowego-po-wydluzonym-przestoju-lub-ograniczonej-eksploatacji2.