W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczny gatunek kleszcza afrykańskiego

09.08.2024

Kleszcz afrykański

Niebezpieczny gatunek kleszcza na terenie powiatu szamotulskiego

W ostatnich tygodniach potwierdzone zostały doniesienia o pojawieniu się na terenie Polski kleszczy afrykańskich, zwanych inaczej wędrownymi z rodzaju Hyalomma sp.

Samice Hyalomma sp. są większe od tych występujących naturalnie na terenie Europy nawet czterokrotnie, mają dłuższe, prążkowane odnóża oraz poruszają się dużo szybciej i aktywnie tropią potencjalnych żywicieli.

Mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Nie przenoszą one boreliozy, lecz wirusa niebezpiecznej gorączki krwotocznej. Póki co nie odnotowano w Polsce przypadków zachorowania na tę chorobę wskutek ukąszenia kleszcza, warto jednakże zachować ostrożność – odnotowano pierwsze osobniki na terenie powiatu szamotulskiego (we Wronkach). Nie należy tych kleszczy rozgniatać ani wykręcać, uwolniony płyn jest zakaźny. Preferowane jest zamrożenie środkiem do tego przeznaczonym, dostępnym w aptece. W celu ochrony przed nimi zalecane jest stosowanie repelentów. Na stan obecny nie dysponujemy specyficznym leczeniem oraz zatwierdzonymi szczepionkami przeciwko wirusowi gorączki krwotocznej.


Każdy może pomóc! Znalazłeś kleszcza? Wyślij na adres Zakładu Eko-epidemiologii Chorób Pasożytniczych, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Ilji Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa.

Twoje zaangażowanie pozwoli na aktualizację zagrożeń ze strony kleszczy w Polsce!

Celem projektu jest sprawdzenie i zmapowanie występowania kleszczy Hyalomma, nazywanych “Monster ticks” w Polsce. Projekt umożliwia dzielenie się z naukowcami obserwacjami nietypowych kleszczy oraz przesłanie ich do badań w naszym ośrodku. Wiedza o obecności kleszczy Hyalomma pozwoli na zapobieganie chorobom przenoszonym przez te kleszcze. Jest to projekt ‘nauki obywatelskiej’: korzysta ze wsparcia społeczeństwa i dzieli się ze społeczeństwem zebraną wiedzą.

Dzięki zaangażowaniu w projekt:

  • zdobędziesz wiedzę o kleszczach
  • rozpoznasz gatunki kleszczy atakujące ciebie i Twoje zwierzęta
  • przyczynisz się do rozwoju wiedzy o kleszczach w Polsce.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}