Sezon infekcyjny zacznie się wcześniej niż zwykle
30.08.2024
Sezon zachorowań na choroby infekcyjne zbliża się wielkimi krokami i jak oceniają eksperci będzie to inny sezon niż poprzednie. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami zacznie się wcześniej, a szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października. Podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP eksperci ze środowiska medycznego i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przedstawili bieżącą sytuację epidemiologiczną oraz omówili jak system ochrony zdrowia jest przygotowany na najbliższe miesiące. W celu skuteczniejszej ochrony rekomendują jednoczasowe szczepienia ochronne.
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce
Zbliżający się sezon infekcyjny będzie miał swój początek, niż do tej pory, a jego spadek będzie opóźniony. Podjęcie decyzji o wystąpieniu choroby przy drugim przypadku. Sytuacja epidemiologiczna została spowodowana wystąpieniem konsultanta, inspektora sanitarnego oraz kontroli instytucji i ministerstwa zdrowia.
„Przeanalizowaliśmy to, co się dzieje i można powiedzieć, że rozwiązanie jest nieco inne niż rok temu, czy dwa lata temu. Postępujemy przyspieszając. Czy jest gorzej – tego jeszcze do końca powiedz nie, nie jest lepiej. Nie ma takich możliwości, aby było mniej więcej, aby zapewnić zasięg, i jest to więcej niż w okresie mobilnym, czy dwa lata temu, ale może też wystąpić stąd, że wcześniej wystąpił fala” – podsumowanie Wiceminister Zdrowia Wojciech Konieczny.
Jak zwrócić uwagę dr Pawła Grzesiowskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego, podsumowanie sezonów będzie wyzwaniem. Mimo że od kilku miesięcy trwają prace nad wyeliminowanym ograniczeniem barier i udostępnieniem zmian w systemie szczepień, do pierwszych trzech miesięcy stosowania szczepionek są dostępne w ramach systemu rzeczywistego. Aby się zaszczepić, pacjent otrzyma zwrot pieniędzy od lekarza, jeśli zostanie otrzymany szczepionkę z wcześniej otrzymaną szczepionką. Jak nastąpi powiadomienie o szczepionce w rozszerzonym wydaniu, może to być wprowadzenie farmaceutycznej recepty zwrotnej i możliwość wykonania szczepienia na jednym dostawę w aptece. Takie rozwiązanie jest wyraźną korzyścią i ułatwieniem realizacji procesu szczepienia, w przypadku pacjenta. Jesienią i zimą przychodnie są zwykle oblegane przez osobę chorą i ciężej kwalifikowaną.
„Kluczowe jest umożliwianie pacjenta z bezpłatnym szczepionką bezpośrednio w miejscu stosowania lub w aptece, aw jednym z nich może być dostępny dla grup pacjentów, który może być dostępny jako szczepionka przeciw grypie, w tym dla dzieci, seniorów powyżej 65 roku życia i kobiet w ciąży oraz przeciw pneumokokom dla osób 65+ ze współistniejącymi” – dodaje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Rekomendacje polskich ekspertów na rok 2024
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Zakażenia wydaliające na 2024 rok dotyczące koadministracji szczepionek, które są urządzeniami w profilaktyce wyłącznika układu oddechowego.
„Koadministracja, czyli podawanie kilku szczepionek na jedną większą awarię na terminowe zagrożenie wirusem przeciwko chorobom infekcyjnym. Ma to szczególne znaczenie w profilu działania układu oddechowego w odniesieniu do dorosłych” – prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jednoczesne podawanie kilku szczepionek jest zasilaczem do zasilania dziecięcego, jak również w przypadku podróży od licznika lat. Ogólne zasady koadministracji szczepień są następstwem dla szczepionek kontrolnych i są proste. Eksperci zalecają, aby szczepionka przeciw grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV oraz krztuścowi (szczepionka przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi) była stosowana podczas jednej wizyty, o ile przestrzeganie postępowania leczniczego. Ważne jest, aby każda inekcja była wykonana w innych częściach.
Poza kobietą w III trymestrze pojawia się zakażenie przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi (Tdap), które można wykryć z innymi szczepieniami, w tym przeciw COVID-19 i grypie.
„Jednoczesne podawanie różnych szczepionek podczas jednej wizyty w prostym szczepieniu, akceptacja i wspólne choroby pacjentów, szczególnie jeśli wystąpią, jest pacjent niepewny lub pacjent jest bezpośrednio narażony na ryzyko chorób. Szczepionki mogą być wstrzykiwane w różnych kończynach” – prof. Adama Antczaka.
Eksperci OPZCI i minister Paweł Grzesiowski zapraszają i apelują do lekarzy, rozmawiając z pacjentem na temat szczepień ochronnych i wyjaśniali, dlaczego taka profilaktyka jest przeprowadzana i przeprowadzana. Uwaga, zwracają uwagę na to, jak i opiekunów w zakresie działania z układem oddechowym, a także na bezpieczeństwo i zastosowanie z wyprowadzeniem zasilacza na jednym z nich.
---
Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (dawniej Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy) jest inicjatywą występującą w różnych specjalistycznych narzędziach. Program od ponad 10 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne oraz wspiera podnoszenie świadomości wyszczepialności, poza częścią grupy ryzyka, jak również w całym społeczeństwie. Założeniem OPZCI jest to, aby wszyscy i wszędzie, bez względu na wiek, mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa szczepień, co przełoży się na lepszy stan zdrowia i władzę kontrolną. Pragniemy zwrócić uwagę na ochronę zdrowia na profilaktykę pierwotną choroby zakaźne oraz zapewnienie powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstał w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania są zagrożone środkami medycznymi, opiniami publicznymi, władzami oraz doraźnymi. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą instytucji na rzecz ochrony zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, członków, władz i towarzystw zdrowotnych. Więcej informacji na stronie: www.opzci.pl .
Kontakt dla mediów:
Natalia Skarbek
e-mail: natalia.skarbek@prcn.pl
tel.: 883 688 822
Paulina Keler
Adres e-mail: paulina.keler@prcn.pl
tel.: 531 844 962