Światowy Dzień bez Tytoniu – 31.05.2022r.
30.05.2022
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach przypomina, że 31 maja 2022 roku obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia w 1987 roku ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. Rok później uchwalono rezolucję , na mocy której ten Dzień jest obchodzony co roku w dniu 31 maja.
Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, o tym, co WHO robi, aby zwalczać epidemię tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia, zdrowego życia i ochrony przyszłych pokoleń.
W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz jego produkcji dla środowiska. Hasłem przewodnim będzie „ Zatruwając naszą planetę”
Najważniejsze założenia obchodów to:
- Tytoń szkodzi środowisku.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.
- Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan.
Przemysł tytoniowy zarabia na zniszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody , w tym koszty zbierania tych odpadów.
- Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę.
Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
- Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy.
Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy równoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.
Palenie tytoniu to choroba o określonej etiologii oraz objawach, wymagająca leczenia. Jeśli nie możemy sami poradzić sobie z tym problemem, możemy skorzystać z pomocy specjalisty lub z dostępnych preparatów farmakologicznych. Promujmy zdrowy styl życia i zachęcajmy osoby uzależnione do porzucenia nałogu.