W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 19 listopada 2020 roku

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

Światowi eksperci zdrowia alarmują, że palenie tytoniu corocznie zabija kilka milionów ludzi, w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Negatywne konsekwencje palenia tytoniu są powszechnie znane, ale  z każdym rokiem coraz więcej osób zaczyna palić.

Przewlekłe choroby, w tym te powodowane właśnie paleniem tytoniu i paleniem biernym, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze.

 Papierosy nie tylko uzależniają psychicznie, ale także fizycznie.

Osoby uzależnione od nikotyny odczuwają silną potrzebę palenia i podobnie jak alkoholicy, wyróżnia ich bezkrytyczne podejście do nałogu.

 Potencjalne zagrożenie stanowią również e-papierosy, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e- papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. E-papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale sprzyjają mocniejszemu uzależnieniu. Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny, która ma szczególnie niebezpieczny wpływ na zdrowie młodych ludzi, u których mózg dopiero się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywanie, sprzyjając gorszym wynikom w nauce. Dym e-papierosów zawiera nikotynę, którą wdychają także palacze bierni. Najnowsze badania wskazują, że zbyt częsty kontakt jamy ustnej z nikotyną może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Według producenta pojedyncza kapsułka JULL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów.

W wielu krajach - również w Polsce - wprowadza się zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielką rolę - znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.

Dlatego w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu warto zastanowić się nad podjęciem decyzji o zerwaniu z nałogiem , który potrafi zrujnować zdrowie, ale także i kieszeń palacza.

{"register":{"columns":[]}}