W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 21 listopada 2024 roku

21.11.2024

W dniu 21 listopada br. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto zostało zainicjowane w USA przez dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety o zaprzestanie palenia papierosów w jednym dniu. Do tego apelu przyłączyło się 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali powstrzymać się od „dymka” jedną dobę. Wówczas było to wydarzenie nadzwyczajne.

Historia obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce sięga roku 1991. Ma on charakter akcji informacyjno – edukacyjnej skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe.

          Negatywne konsekwencje palenia papierosów są powszechnie znane, ale corocznie coraz więcej osób zaczyna palić tradycyjne papierosy, bądź zdobywające coraz większą popularność e-papierosy. Podejmując działania edukacyjne nie tylko chcemy zwrócić uwagę na ich szkodliwość zdrowotną, koszty ekonomiczne i społeczne, ale przede wszystkim dążyć do zmian zachowań Polaków.

          Wszystkie nowatorskie wyroby tytoniowe, w tym e-papierosy czy IQOS-y, zawierają nikotynę, która jest substancją silnie uzależniającą. Z punktu widzenia zdrowia, jego ochrony i umacniania, dyskusja nad tym, czy korzystniejsze od palenia tradycyjnych papierosów jest inhalowanie e-papierosów czy IQOS-ów jest bezpodstawna. Dzisiaj trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie formy inhalowania nikotyny są szkodliwe, co zostało medycznie udowodnione.

      

          W Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu warto zastanowić się nad podjęciem decyzji o zerwaniu z nałogiem, który rujnuje zdrowie palaczowi i najbliższym osobom. Propozycję taką składamy  palącym pracownikom, rodzicom, dziadkom, ale także palącej młodzieży.        

          Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia zapraszamy do skorzystania z pomocy lekarza rodzinnego bądź wyspecjalizowanych poradni. Nie bez znaczenia jest  pomoc farmakoterapii w procesie skutecznego rzucania palenia. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://jakrzucicpalenie.pl/tabletki-na-niepalenie

          Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza  Zeylandów w Poznaniu zaprasza osoby chcące zerwać z nałogiem palenia tytoniu na bezpłatne porady i terapie.

Pomoc można także uzyskać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108

Materiały

WCPiT​_ulotka​_A5​_antynikotynowa​_A​_v06 (2)
WCPiT​_ulotka​_A5​_antynikotynowa​_A​_v06​_(2).jpg 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}