Wakacje - inne jak zawsze część 2
Mam nadwagę i mimo znajomości zasad zdrowego żywienia i wysokiej świadomości żywieniowej nie potrafię sobie z nią poradzić.
Stosowałam już wiele różnych diet i efekt końcowy jest zawsze taki sam – nic się nie zmienia. Brzmi znajomo?
Kiedy podejmujemy decyzję o zmianie diety i zgubieniu kilku kilogramów poziom naszej motywacji zazwyczaj jest wysoki. Mamy chęć do działania, a osiągnięcie celu staje się dla nas priorytetem. Jesteśmy gotowi na zmianę i zaczynamy działać.
Na początku stosowania diety odchudzającej dość szybko można zauważyć pierwsze efekty. Jednak po pewnym czasie masa naszego ciała przestaje spadać. To trudny moment ponieważ, gdy przestajemy widzieć efekty, dość radykalnie obniża się poziom motywacji. Wbrew pozorom jednak brak spadku masy na pewnym etapie jest zjawiskiem całkowicie normalnym, a wręcz pożądanym. Oznacza bowiem, że nasz organizm pozbył się wody i cukrów, które zdecydowanie łatwiej spalić i zaczyna redukować tkankę tłuszczową.
Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie stracić dotychczasowych efektów?
Szukamy pomocy. Przeglądamy interesujące strony internetowe, szukamy wsparcia wśród rodziny lub znajomych, a czasem decydujemy się na wizytę u psychodietetyka.
Psychodietetyka to dość młoda specjalność. Psychodietetykami zazwyczaj są osoby powiązane z dietetyką lub psychologią, które w swojej pracy wykorzystują wiedzę z psychologii, dietetyki i medycyny, aby pomóc pacjentom, którzy mają problemy z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych.
Proponujemy także Państwu odwiedzenie strony Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, które utworzono ze środków projektu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE. Bogata tematyka, wywiady ze specjalistami, a przede wszystkim rzetelne informacje stanowić będą dla Państwa gwarancję uzyskania niezbędnej wiedzy.