Wakacje - inne jak zawsze część 3
Wakacyjny czas sprzyja oddawaniu się przyjemności bycia blisko natury. Chętnie wybieramy się na piesze lub rowerowe wycieczki, korzystamy z możliwości organizacji pikniku na terenach trawiastych, czy też z radością wybieramy się na spacer do lasu lub pobliskiego parku. Czy przypuszczamy, że kontakt z przyrodą może być niebezpieczny?
Mimo wszelkich środków ostrożności, nigdy nie jesteśmy w 100% pewni, że unikniemy pokłucia przez kleszcze. Należy pamiętać, że na pokłucie przez kleszcza jesteśmy narażeni przy najprostszych czynnościach, wykonywanych na łonie natury (prace w ogrodzie, spacer po lesie, jogging w parku czy zabawa w piaskownicy na placu zabaw).
Pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, ale niesie duże niebezpieczeństwo zdrowotne. Kleszcze przenoszą wirusy, które mogą prowadzić do poważnych dolegliwości jak KZM czyli kleszczowe zapalenie mózgu, a także bakterie powodujące boreliozę. W przypadku KZM nie ma swoistego leczenia, ale za to dostępna jest skuteczna szczepionka. W przypadku boreliozy jest dokładnie odwrotnie: chorobę można skutecznie leczyć antybiotykami, ale obecnie w Polsce nie ma zatwierdzonej szczepionki. Istnieje jednak szansa uniknięcia tej choroby. Po pokłuciu przez kleszcza bakterie Borrelia, które wywołują chorobę, potrzebują co najmniej 12 godzin, zanim przemieszczą się z kleszcza do ludzkiego krwiobiegu. Jeśli kleszcz zostanie szybko usunięty, istnieje duża szansa uniknięcia infekcji.
Aby wakacje nie kojarzyły się nam z przykrymi dolegliwościami związanymi z kleszczami zachęcamy Państwa do pogłębienia wiedzy na temat tych pajęczaków, ich sposobu żerowania, aktywności, możliwości zabezpieczenia się przed ukłuciami, a tym samym zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze.
Odsyłamy Państwa do strony www.kleszcze.info.pl na której znajduje się wiele ciekawych artykułów konsultowanych medycznie, a także odpowiedzi specjalistów na nurtujące nas pytania.
Istnieje również możliwość pobrania ulotki w wersji elektronicznej opracowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu w ramach realizacji projektu „ Mały kleszcz – Duży problem”.
Materiały
Mały kleszcz - duży problem - str. 1B5_ulotka_kleszcz_str1.png 0.55MB Mały kleszcz - duży problem - str. 2
B5_ulotka_kleszcz_str2.png 0.65MB