W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23.02.2024

Dzień walki z depresją, kobieta zakrywająca twarz

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – ustanowiony w 2001 r. przez ministra zdrowia. Według WHO, do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a już teraz jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Może ona dotknąć każdego – bez względu na płeć, wiek czy status społeczny.

Nie bój się zwrócić o pomoc.

Depresja to nie tylko smutek czy przygnębienie. To choroba podstępna i wyniszczająca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na depresję na całym świecie choruje 350 mln ludzi, w Polsce 4 miliony. Jak ją rozpoznać i kiedy zwrócić się o pomoc?

Depresja to termin wieloznaczny. Potocznie używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

WHO określa kryteria diagnostyczne wszystkich chorób, w tym także i zaburzeń depresyjnych. Kryteria te mają charakter pomocniczy. Ostateczną diagnozę można postawić tylko w bezpośrednim kontakcie z lekarzem.

WHO wskazuje trzy podstawowe objawy depresji: obniżony nastrój, czyli depresja jako objaw, brak radości (anhedonia), brak energii (anergia) oraz siedem dodatkowych: negatywna własna ocena, poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna, zaburzenie aktywności, zaburzenia snuzaburzenia apetytu i masy ciała.

UWAGA:

  • Depresja jest chorobą którą, należy leczyć,
  • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy depresji,
  • Zwróć uwagę na członków twojej rodziny i najbliższych – jeśli zaobserwujesz u nich objawy depresji, przekonaj ich do wizyty u profesjonalisty,
  • Zrozum i naucz się wspierać osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia,
  • Leczenie depresji powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat,
  • Leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń.

 

źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

 

{"register":{"columns":[]}}