Self-care
26.09.2023
W dzisiejszych czasach żyjemy szybko, oddając się wielu obowiązkom związanymi z pracą, naszą rodziną i bliskimi. W tym wszystkim nieraz czujemy, że brakuje nam czasu dla nas samych.
Co kryje się pod znaczeniem self-care?
Najprościej rzecz ujmując, filozofia self-care to dbanie o samego siebie – fizycznie i umysłowo. Chodzi tutaj o takie zaplanowanie czasu, by zawsze znaleźć chwilę na spełnienie swoich potrzeb.
Oto kilka wskazówek jak zadbać o siebie:
1. Wprowadź w życie więcej ruchu, zobaczysz będziesz mieć więcej energii na co dzień!
Regularna aktywność fizyczna wpływa na białe krwinki, co przekłada się na lepszą ochronę przed wirusami i bakteriami. Ponadto ma ona działanie antystresowe, ułatwia efektywny odpoczynek i spokojny sen oraz pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej. Wyjdź więc na spacer, wybierz się na zajęcia fitness bądź basen.
2. Przestrzegaj zdrowej diety
Pamiętaj o tym, aby zawsze jej połowę stanowiły warzywa i owoce, a po jednej czwartej — produkty zbożowe oraz produkty białkowe.
3. Śpij odpowiednią ilość czasu
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zbyt mała ilość snu może prowadzić do wielu zaburzeń, takich jak obniżona odporność, kłopoty z pamięcią, a nawet depresja. Prawidłowa liczba godzin snu zapewnia naszemu ciału czas na regenerację. Niektórym osobom wystarcza 5-6 godzin, natomiast inni potrzebują 7-9 godzin.
Warto też zadbać o poprawę jakości snu. Higiena snu jest bowiem bardzo istotna. Nie powinno się objadać tuż przed snem ani spędzać ostatnich godzin przed położeniem się do łóżka przy komputerze. Warto także przewietrzyć sypialnie i zadbać o regularne chodzenie spać.
4. Zadbaj o relaks
Jednym z priorytetów filozofii self care jest znalezienie czasu na relaks. Możesz wykorzystać ten czas na czytanie książek lub kontakt z naturą albo pójść na zakupy. Niektórych wycisza kontemplacja czy medytacja, inni wolą kontakt ze sztuką. Ważne jest, aby oczyścić się ze wszystkich stresów. Nie stosujmy jednak do tego celu używek.
5. Odwiedź lekarza
Bardzo ważnym krokiem dla osób, które nie wiedzą, jak zacząć dbać o siebie, jest wizyta u lekarza i podstawowe badania kontrolne. Należy pamiętać, iż, morfologię powinniśmy robić przynajmniej raz w roku. Kobiety powinny regularnie wykonywać cytologię, a starsze osoby korzystać z programów profilaktycznych.
6. Ogranicz stres
Nie martw się rzeczami, na które nie masz wpływu. Zamiast tego skup się na tym, co jest w Twojej mocy. Poznawaj sposoby pozwalające się rozluźnić. Pozytywne myślenie, unikanie stresów i umiejętność korzystania z życia są najlepszymi sprzymierzeńcami dbania o siebie.
7. Utrzymuj relacje z ludźmi
Dbaj o dobre relacje z bliskimi. Spotykaj się z przyjaciółmi, znajdź czas dla członków rodziny. Będą dla Ciebie wsparciem w trudniejszych chwilach.