Bąblowica - choroba "niemytych jagód".
04.08.2023
Jakie są objawy, że masz pasożyta?
Bąblowica jest chorobą pasożytniczą występującą u ludzi w dwóch głównych postaciach: bąblowicy jednojamowej (znanej również echinokokozą) i bąblowicy wielojamowej (alweokokoza), wywoływanej odpowiednio przez tasiemce Echinococcus granulosus i Echinococcus multilocularis. Infekcja rozprzestrzenia się po spożyciu pokarmu lub wody zawierającej jaja pasożyta, lub poprzez bliski kontakt z zakażonym zwierzęciem. Choroba często zaczyna się bezobjawowo i może trwać latami. Bąblowica zwykle zaczyna się w wątrobie, ale może rozprzestrzenić się na inne części ciała, takie jak płuca lub mózg. Choroba występuje w większości obszarów świata i obecnie dotyka około miliona osób.
Bąblowica - przyczyny
Przyczyny bąblowicy jednojamowej
Osoby, które przypadkowo połkną jaja tasiemca Echinococcus granulosus, są narażone na infekcję. Psy, które jedzą owce ubite w domu i inne zwierzęta gospodarskie, zarażają się tasiemcem Echinococcus granulosus, a jaja tasiemca można znaleźć w ich stolcu. Bezpośredni kontakt z zarażonymi psami, szczególnie kontakt między dziećmi a ich psami, może prowadzić do zakażenia człowieka. Spożycie gleby, wody i warzyw skażonych psim kałem może również prowadzić do infekcji. Warto dodać, że jaja Echinococcus granulosus mogą przetrwać w śniegu i w mrozie.
Ludzie mogą zarazić się jaja pasożyta poprzez przeniesienie ich "z ręki do ust".
- Spożywając pokarm, wodę lub glebę skażoną kałem od zarażonych psów. Może to obejmować trawę, zioła, warzywa lub jagody zebrane z pól.
- Głaszcząc lub dotykając psów zarażonych tasiemcem Echinococcus granulosus. Psy mogą wydalać jaja tasiemca w stolcu, a ich futro może być nimi skażone.
Przyczyny bąblowicy wielojamowej
Osoby, które przypadkowo połkną jaja tasiemca Echinococcus multilocularis, są narażone na infekcję. W tym przypadku osoby o wysokim ryzyku to traperzy, myśliwi, weterynarze lub inne osoby, które mają kontakt z dzikimi lisami, kojotami lub ich odchodami, bądź psy i koty domowe, które mają możliwość zjadania dzikich gryzoni zarażonych bąblowicą wielojamową. Ludzie mogą zarazić się jajami pasożytów analogicznie jak we wcześniejszym przypadku.
- Poprzez bezpośrednie spożywanie artykułów spożywczych skażonych kałem lisów lub kojotów. Może to obejmować trawę, zioła, warzywa lub jagody zebrane z pól.
- Głaszcząc lub dotykając psów bądź kotów domowych zarażonych tasiemcem Echinococcus multilocularis. Zwierzęta te mogą wydalać jaja tasiemca w stolcu, a ich futro może być nimi skażone. Niektóre psy tarzają się w obcym materiale (takim jak odchody dzikich zwierząt) i w ten sposób mogą zostać skażone.
Bąblowica – profilaktyka
Istnieje kilka różnych kroków, które można podjąć, aby zapobiec zakażeniu bąblowicą. W rejonach świata, w których pasożyt jest powszechny, pomocna może być edukacja.
- Usunięcie robaków z psów i kotów może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się infekcji;
- Prawidłowe usuwanie odchodów zwierzęcych może zmniejszyć narażenie na jaja tasiemca;
- Dokładne mycie rąk po kontakcie z psami, kotami lub przedmiotami, które mogą być zanieczyszczone ich odchodami (np. ziemia ogrodowa), również jest bardzo ważne. Odradza się także pozwalać psom polizać naszą twarz;
- Uniemożliwianie psom łapania gryzoni;
- Grodzenie posesji (ogródka, warzywnika) w celu zapobiegania dostępowi lisów i innych dzikich drapieżników;
- Stałe pilnowanie dzieci w czasie pobytu w lesie (chodzi o to, by nie podnosiły niczego do ust ani nie bawiły się zwierzętami);
- Niezbędne jest również właściwe postępowanie z bydłem w gospodarstwach i rzeźniach. Obejmuje to egzekwowanie procedur kontroli mięsa;
- Unikanie niedogotowanej lub surowej wołowiny, wieprzowiny i ryb może również pomóc w uniknięciu tasiemca bąblowcowego;
- Także mycie owoców i warzyw, zwłaszcza w miejscach, w których często występuje tasiemiec (zwłaszcza owoców i warzyw z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki), może pomóc w zapobieganiu infekcji.
- Dokładne mycie rąk, szczególnie po powrocie z grzybobrania lub wędrówki leśnej;
- Niekorzystanie z wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt do mycia owoców i warzyw ani do spożycia;
- Regularne odrobaczanie psów i kotów (dotyczy to zwłaszcza zwierząt gospodarskich, hodowanych na wsi).
Zaleca się regularne odrobaczanie psów, przebywających na stałe czy też czasowo na terenach endemicznych, za pomocą preparatów zawierających prazykwantel.