Europejski Tydzień Szczepień - co warto wiedzieć o śwince (zapaleniu ślinianek przyusznych)
21.04.2024
Trwa #EuropejskiTydzieńSzczepień
Co warto wiedzieć o „śwince”?
Świnka, inaczej nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, to ogólnoustrojowa choroba wirusowa. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (poprzez kaszel i kichanie) lub poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub wydzieliną z gardła chorego, a także z przedmiotami nią skażonymi. Objawy występują zwykle po 17-18 dniach od infekcji. Chory na świnkę zakaża osoby z otoczenia przez 1–2 dni przed pojawieniem się obrzęku ślinianek do 9 dni po jego wystąpieniu.
Świnka zaliczana jest do chorób wieku dziecięcego. Chorują na nią jednak również osoby dorosłe, które nie przebyły tej choroby w dzieciństwie, bądź też nie zostały zaszczepione.
Bardzo ważne w profilaktyce świnki i jej powikłań jest uczestnictwo z dzieckiem w szczepieniach obowiązkowych. Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na ODRĘ, ŚWINKĘ lub RÓŻYCZKĘ nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepienie można przeprowadzić po ustąpieniu ostrych objawów i poprawie stanu ogólnego pacjenta.
Dziecko należy zaszczepić zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Obecnie szczepienie podstawowe wykonuje się w 13.–15. miesiącu życia (od ukończenia 12. miesiąca życia), a szczepienie przypominające– w 6. roku życia (do ukończenia 6. roku życia).
Podanie dziecku pełnej szczepionki przeciw śwince, może uchronić je aż w 95% przed zachorowaniem i późniejszymi powikłaniami związanymi z chorobą.
Link do kalendarza szczepień:
https://www.gov.pl/web/gis/program-szczepien-ochronnych-na-2024-rok
Link do informacji o szczepieniu p/śwince
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/swinka/
źródło grafiki: www.medicover.pl
tekst alternatywny do grafiki: szkic przedstawiający porównawczo popiersia dwójki dzieci, jedno: zdrowe, bez objawów chorobowych, drugie: z widocznym powiększeniem ślinianek przyusznych