W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV 22-29 listopada

24.11.2023

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV 22-29 listopada, inforgrafika

W dniach 20-27 listopada br. po raz dziesiąty zorganizowany zostanie Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV. Kampania, która zawsze przebiega pod hasłem „Testuj. Lecz. Zapobiegaj”, ma na celu zachęcenie organizacji partnerskich (instytucji, samorządów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego) w całej Europie do jednoczenia się na tydzień celem zintensyfikowania testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania zakażeń HIV i HCV.

Jednocześnie informujemy, że w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych można wykonać test w kierunku HIV bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo oraz wykonać szybkie testy w kierunku kiły i HCV. Wykaz Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie kraju znaleźć można na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS pod adresem aids.gov.pl/pkd/.

Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!

Adres punktu Konsultacyjno- diagnostycznego w Szczecinie:

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny funkcjonuje w budynku PORADNI SPECJALISTYCZNYCH przy ul. BRONIEWSKIEGO 2 (i PIĘTRO, POK. 206 I 207).

Można tu wykonać bezpłatne i anonimowe:

  • testy w kierunku HIV
  • testy w kierunku kiły
  • testy w kierunku WZW typu C (HCV)

w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15:00 – 19:00.

Uwaga! Ostatnia osoba przyjmowana jest 30 min przed zamknięciem punktu.

Na badanie nie jest wymagana rejestracja. Badania wykonywane są bez skierowania, są bezpłatne i anonimowe. Wykonywane są z poradnictwem okołotestowym prowadzonym przez doradców.

Ścieżka Pacjenta zgłaszającego się do PKD

  • Pacjent zgłasza się do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w godzinach jego otwarcia i oczekuje na swoją kolej. Pacjent nie musi wykazywać się ubezpieczeniem zdrowotnym ani okazywać dokumentu tożsamości.
  • Pacjent zapraszany jest do gabinetu, w którym doradca przeprowadza rozmowę przed wykonaniem badań i wypełnia wspólnie z pacjentem anonimową ankietę.
  • Pacjent przechodzi do gabinetu zabiegowego na pobranie krwi.
  • Pacjent wraca do ddoradcy i odbiera od niego kartkę z numerem potrzebnym do odbioru wyniku. Kartka nie zawiera imienia ani nazwiska.
  • Wynik testu HIV wydawany jest podczas kolejnego dyżuru punktu PKD. By go odebrać, pacjent musi okazać kartkę z numerem, do którego przypisany został wynik testu.
  • Po poznaniu wyniku jest czas na rozmowę z doradcą.

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD) w Szczecinie wykonuje badania wykrywające zakażenie HIV anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem około testowym. Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds. AIDS. Zadanie jest kontynuacją działań podejmowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego od 1997r. i wpisane jest jako jedno z zasadniczych działań profilaktycznych związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się HIV/AIDS nakierowanych na osoby o ryzykownych szachowaniach w kontekście transmisji zakażenia. W latach 1997- 2011 projekty na działalność PKD składało Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej O/T Szczecin, natomiast od 2012r. Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Na uwagę zasługuje fakt, iż PKD w Szczecinie był pierwszym tego typu Punktem w Polsce i działa nieprzerwanie od 20 lat. Poza usługą testowania każdy klient Punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo przed i po teście prowadzone przez certyfikowanych doradców. Po wykonaniu testu osobie, u której wykrywa się zakażenie HIV udzielane jest wsparcie polegające m.in. na ofercie Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, gdzie poza opieką lekarską i wdrożeniem leczenia antyretrowirusowego może skorzystać również z form pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU.

Dowiedz się więcej na aids.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}