Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży
Zadania Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży
1. Kontrolę przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w szczególności dotyczące higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz w ośrodkach wypoczynku i rekreacji, higieny procesów nauczania.
2. Prowadzenie nadzoru sanitarnego nad szkołami, placówkami oświatowo-wychowawczymi oraz wypoczynku dla dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie kontroli uwzględniających:
- ocenę dostosowania mebli edukacyjnych do zasad ergonomii,
- ocenę realizacji wymogów w zakresie stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin w placówkach poprzez ocenę warunków przechowywania oraz stosowania niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych w pracowniach, klaso –pracowniach, laboratoriach i warsztatach,
- ocenę warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych w szkołach,
- ocenę higieny pracy umysłowej ucznia /ocena rozkładu zajęć lekcyjnych/.
3. Opracowanie informacji, wykazów ,analiz i sprawozdań z prowadzonego nadzoru nad szkołami i placówkami, ośrodkami wypoczynku dzieci i młodzieży oraz dokonywanie oceny w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego szkół i placówek oświatowo –wychowawczych powiatu.
4. Sporządzanie zbiorczych analiz i ocen z prowadzonej działalności wobec nadzorowanych placówek oraz przedstawianie wyników i wniosków władzom zwierzchnim i samorządom lokalnym zainteresowanym problematyką higieny dzieci i młodzieży.
5. Współpraca z organami władzy samorządowej ,dyrektorami szkół i placówek oraz organami prowadzącymi, innymi jednostkami organizacyjnymi i organizacjami w zakresie poprawy warunków środowiska fizycznego szkół i placówek, jak również prowadzenie działań związanych z podnoszeniem standardu i bezpieczeństwa w placówkach nauczania i wychowania.
6. Prowadzenie działań zmierzających do optymalnego rozwoju dzieci i młodzieży.
7. Przygotowywanie projektów decyzji i wykonywanie czynności związanych z postępowaniem administracyjnym w pierwszej instancji w zakresie higieny dzieci i młodzieży.
8. Współdziałanie z samodzielnymi stanowiskami pracy w Stacji w zakresie zagadnień związanych z tematyką higieny dzieci i młodzieży z jednoczesną wymianą informacji między podmiotami zaangażowanymi w nadzór nad w/w placówkami.
9. Wykonywanie niezbędnych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego w nadzorowanych placówkach i przygotowanie niezbędnych informacji w celu przekazania do organu wyższego szczebla.