W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2023

20.03.2023

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 20 marca 2023

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ŚDZJU - WOHD) obchodzony jest co roku 20 marca. Kampania WOHD stanowi idealną okazję do podnoszenia świadomości i zachęcania do zaangażowania i działań w celu promowania dobrego zdrowia jamy ustnej.

Celem Dnia jest poruszenie problematyki zdrowotnej oraz upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawidłowej higieny jamy ustnej. Często zmiany w jamie ustnej są lekceważone, choć mogą wskazywać na rozwój poważnej choroby, która wpływa na stan całego organizmu. Wiele poważnych schorzeń rozwija się przez choroby jamy ustnej. Przykładem jest próchnica, która znacznie zwiększa ryzyko choroby układu sercowo-naczyniowego. Zapalenie dziąseł, które jest najczęstszym występującym schorzeniem tkanek okołozębowych, może doprowadzić do zajęcia kości lub tworzenia się ropni przyzębowych, co może skutkować utratą zębów. W jamie ustnej mogą się także pojawić nowotwory, które stanowią zagrożenie dla życia pacjenta. W Polsce nowotwory jamy ustnej stanowią 1,34% wśród wszystkich zarejestrowanych nowotworów.

Zasady prawidłowej higieny, które powinno się wdrożyć do codziennej profilaktyki.

  1. Staranne szczotkowanie zębów należy wykonywać rano i wieczorem (po ostatnim posiłku) celem usunięcia płytki nazębnej, która przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za rozwój próchnicy oraz choroby dziąseł. W miarę możliwości dobrze jest jednak szczotkować zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie nie powinno ograniczać się jedynie do zębów, lecz obejmować także dziąsła, podniebienie i język (gwarancja lepszego usunięcia wszelkich pozostałości jedzenia, a także zmniejszenie liczby bakterii w jamie ustnej).
  2. Pasta do zębów powinna być dostosowana do potrzeb - osobom dorosłym zaleca się stosowanie past bez obecności fluoru (gorsza wchłanialność w szkliwo niż u dzieci). Lepsze działanie od fluoru ma hydroksyapatyt. Ponadto pasta powinna być pozbawiona (m.in. siarczanów i laurosiarczanu sodu).
  3. Płyny do płukania ust powinny na stałe zagościć w profilaktyce - należy je stosować rano. Płyn dotrze do wszelkich miejsc, do których nie dotarły inne produkty do higieny jamy ustnej (nie tylko wspomaga działanie pasty do zębów, ale również dezynfekuje). Najlepiej wybierać płyny, które nie zawierają alkoholu (wysusza śluzówkę).
  4. Czyste przestrzenie zębowe odgrywają ważną rolę w profilaktyce. Do ich czyszczenia najlepiej jest użyć nitki dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora dentystycznego. Należy pamiętać, aby czyścić przestrzenie międzyzębowe regularnie i systematycznie.
  5. Czyszczenie języka w codziennej higienie jest istotne - biały nalot, który często gromadzi się na języku to siedlisko bakterii. Język najlepiej jest czyścić profesjonalnym czyścikiem do oczyszczania nalotu z języka.  
  6. W dbaniu o codzienną higienę jamy ustnej ważna jest także dieta, która powinna zawierać produkty mleczne, mięso, warzywa, owoce, zboża, oleje roślinne. Dostarczanie białek oraz składników mineralnych (wapń, fosfor, żelazo), jak i witamin (A, C, D) - wpływa na odpowiednią mineralizację oraz rozwój twardych tkanek zęba.

Pamiętaj! Zdrowe zęby nie tylko dodają urody, ale również pozwalają odpowiednio spożywać pokarmy i mówić. Prawidłowy stan jamy ustnej to gwarancja dobrego samopoczucia.

W ramach obchodów ŚDZJU, Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia 2023 r.) oraz programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie organizuje konferencję on-line z zakresu profilaktyki próchnicy u dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

Spotkanie odbędzie się w dniu 31 marca br. na platformie TEAMS. Program konferencji w załączeniu.

W celu zgłoszenia udziału w konferencji, prosimy o kontakt Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną  w Szczecinie.

Materiały

Program Konferencji
PROGRAM​_KONFERENCJI.pdf 0.15MB
Żłobki i przedszkola
żłobki​_i​_przedszkola.pdf 0.37MB
{"register":{"columns":[]}}