Zadania Oddziału
Zadania Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku
- Nadzór nad warunkami produkcji, w tym produkcji pierwotnej, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, w tym Rolniczy Handel Detaliczny oraz warunkami żywienia zbiorowego.
- Nadzór na jakością zdrowotną żywności.
- Nadzór nad warunkami zdrowotnymi produkcji i obrotu przedmiotami użytku , materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, preparatami kosmetycznymi oraz innymi wyrobami mogącymi mieć wpływ na zdrowie ludzi.
- Nadzór na warunkami sprzedaży i przetwórstwa grzybów.
- Przekazywanie informacji w ramach funkcjonującego Systemu wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Środkach Żywienia Zwierząt (System RASFF).
- Wydawanie zarządzeń o zabezpieczeniu środków spożywczych lub materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w przypadkach uzasadnionego podejrzenia , co do zdrowotnej jakości tych środków, do czasu przeprowadzenia potrzebnych badań,
- Sprawowanie nadzoru nad żywnością importowaną.
- Podejmowanie działań na rzecz polepszenia jakości zdrowotnej żywności i żywienia, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz warunków sanitarnych w zakładach sektora spożywczego.
- Udział w kontrolach obiektów żywnościowo-żywieniowych poprzedzających wydanie decyzji zatwierdzającej zakład.
- Ocena działania systemów kontroli wewnętrznej w zakładach żywienia, żywności i przedmiotów użytku , oraz ocena i analiza systemu GHP,GMP,HACCP.
- Nadzór sanitarny nad obiektami ruchomymi, tymczasowymi, handlem oboźnym, targowiskami i imprezami masowymi,
- Przygotowanie sprawozdań oraz materiałów służących do oceny stanu sanitarnego nadzorowanych obiektów.
- Pobieranie do badań próbek środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością , kosmetyków, próbek sanitarnych oraz odpowiedzialność za zgodność z obowiązującą procedurą pobierania próbek do badań w zakresie nadzoru bieżącego oraz realizacja całorocznego planu poboru próbek w ramach monitoringu żywności oraz urzędowej kontroli żywności zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
- Sporządzanie harmonogramów poboru próbek zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
- Współpraca z innymi służbami kontrolnymi m.in. Inspekcją Weterynaryjną, Inspekcją Farmaceutyczną, Inspekcją Ochrony Środowiska, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych , Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa zgodnie z zawartymi porozumieniami, a ponadto z Inspekcją Handlową oraz Policją, a także organami samorządowymi.
- Prowadzenie postępowania administracyjno-egzekucyjnego w zakresie zagadnień dotyczących higieny żywienia, żywności i przedmiotów użytku.
- Sprawowanie nadzoru nad suplementami diety, żywnością przeznaczoną dla niemowląt i małych dzieci oraz żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego i środkami spożywczymi zastępującymi całodzienną dietę do kontroli masy ciała.
- Sprawowanie nadzoru nad nową żywnością, w tym GMO.
- Sprawowanie nadzoru nad warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia w placówkach oświatowo-wychowawczych.