W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ciekawostki o grzybach

12.09.2023

Ciekawostki o grzybach

Grzyby to niedoceniony składnik naszego menu. Według opublikowanych badań  regularne jedzenie grzybowego białka  zmniejsza o około 15 proc. stężenie cholesterolu we krwi. Grzyby mogą ochronić nas przed wysokim cholesterolem i chorobami z nim związanymi. Wśród powszechnie spożywanych grzybów najwięcej białka zawierają pieczarki i borowiki. Grzyby to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi nie tylko białek, ale mnóstwa witamin i biopierwiatków. Grzyby zawierają witaminę A, B1 i B2, B12, C, D, a także dużo składników mineralnych takich jak potas, fosfor, magnez, żelazo i wapń. W grzybach obecny jest kwas foliowy, który występuje bardzo rzadko nawet w warzywach, a który pomaga w leczeniu niedokrwistości,  to także  źródło kwasów tłuszczowych, enzymymów i związków chitynowych. Grzyby są dobre na wzrok, wykazują działanie podobne do antybiotyku, dodają energii i przywracają siły osłabionemu innymi chorobami organizmu.

Grzyby to nie rośliny i daleko im też do zwierząt. Nie mają kwiatów, liści ani korzeni. Wiele grzybów rośnie w symbiozie tylko z konkretnym rodzajem drzewa, czerpie pokarm z korzeni drzewa, a w rewanżu dostarcza wodę wraz z solami mineralnymi, których drzewo potrzebuje do wzrostu. Grzyby oczyszczają powietrze oraz glebę z toksyn i pierwiastków promieniotwórczych, a także zabijają bakterie i pasożyty. W Polsce występuje około 1000 gatunków grzybów jadalnych.

Powody dla których warto jeść grzyby.
Grzyby przede wszystkim składają się z wody (zawierają jej tyle co warzywa), dlatego są niskokaloryczne, dobre dla odchudzających się. Ale trzeba pamiętać, że są także ciężkostrawne, a to za sprawą budulca - chityny, wielocukru o strukturze chemicznej podobnej do celulozy, czyli błonnika. Chityny nie rozpuszczają kwasy żołądkowe, dlatego grzyby najpierw długo zalegają w żołądku, a potem tylko przechodzą przez nasz układ pokarmowy. Dostarczają nam niewielkich ilości soli mineralnych, zależnie od tego, czy ściółka, na jakiej rosną, jest bogata w minerały.

Grzyby są pomocne w utracie kilogramów.
Grzyby składają się głównie z wody, więc ich przygotowanie nie wymaga użycia oleju czy oliwy. Doskonale smakują w sosie własnym. Są zatem sprzymierzeńcami osób dbających o linię. Sprawdzają się jako dodatek do dań lub farszu naleśników czy pierogów. Najmniej kalorii mają pieczarki (15 kcal na 100 g) i kurki (18 kcal na 100 g).

Grzyby dodają urody.
Grzyby poprawiają wygląd włosów, skóry i paznokci. Sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna, zapobiegają także przesuszaniu się naskórka.

Grzyby wspierają układ odpornościowy.
Grzyby bogate są w mnóstwo witamin i przeciwutleniaczy, mają działanie przeciwzapalne i doskonale chronią organizm przed przeziębieniem. Co ważne, poddawanie grzybów obróbce termicznej nie wpływa na zmniejszenie zawartości cennych wartości odżywczych.

 

{"register":{"columns":[]}}