Dzień walki z HCV
01.10.2024
W dniu 1 października przypada na Świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C). Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu „C” nazywana cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega z niewielkimi objawami podobnymi do grypy (np. bóle mięśni i stawów, zmęczenie, apatia, depresja) lub bezobjawowo. Źródłem zakażenia jest kontakt z krwią osoby zakażonej wskutek przerwania ciągłości tkanek np.: zastrzyki, pobieranie krwi, zabiegi chirurgiczne, transfuzja krwi, zabiegi stomatologiczne, zabiegi kosmetyczne (manicure, pedicure, piercing), salony tatuażu (wykonywanie tatuażu), wizyty u fryzjera. Osoby wykonujące zabiegi medyczne i kosmetyczne, zobligowane są do mycia rąk, używania rękawic jednorazowych do każdego zabiegu oraz do odpowiedniej dezynfekcji powierzchni, które uległy skażeniu.
Współczesna medycyna daje szansę na wyleczenie 98%-99% chorych.
Nowoczesne leczenie polega na przyjmowaniu tabletek i trwa 8-12 tygodni do 24 tygodni. Plan leczenia dobiera indywidualnie specjalista. Osoby, u których rozpoznano WZW C, powinny udać się po poradę do lekarza chorób zakaźnych (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego).
Najważniejsza jest prewencja!!
Należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie w placówkach medycznych i pozamedycznych (gabinetach kosmetycznych, salonach tatuażu) procedur zapobiegających zakażeniom, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasady bezpiecznych iniekcji w tym używanie jałowego sprzętu jednorazowego użytku i właściwe postępowanie z opakowaniami wielodawkowymi, zachowanie zasad aseptyki (otwieranie sprzętu jałowego bezpośrednio przed zabiegiem, mycie rąk i używanie rękawic jednorazowych zmienianych do każdego zabiegu, rozdzielenie obszaru przygotowania leków od obszaru przechowywania zużytego sprzętu), właściwa sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku, odpowiednie postępowanie ze zużytym sprzętem, odpowiednia dezynfekcja powierzchni, które uległy skażeniu materiałem biologicznym.
Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie osób zakażonych zapobiega zakażaniu kolejnych osób i jest również uznawane za formę profilaktyki. W przypadku grupy osób przyjmujących narkotyki, ograniczenie szerzenia się HCV można uzyskać poprzez zmniejszenie częstości przyjmowania narkotyku we wstrzyknięciach, stosowanie jałowego, jednorazowego sprzętu do wstrzyknięć i leczenie osób już zakażonych.
Na chwilę obecną nie ma szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (WZW C). Prace nadal trwają…
Państwowa Inspekcja Sanitarna od wielu lat podejmuje działania w zakresie uregulowań prawnych, bieżącego nadzoru sanitarnego oraz komunikacji społecznej i podnoszenia świadomości społecznej, mających na celu poprawę sytuacji epidemiologicznej w zakresie WZW B i WZW C. W Polsce temat zakażeń wirusem WZW B i C jest stale obecny
w przestrzeni publicznej dzięki zaangażowaniu w programy takie jak: „HCV można pokonać” w latach 2005-2006, „STOP!HCV” w latach 2010-2011, oraz Projekt KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV” w latach 2012-2017 współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i Ministra Zdrowia.