W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-papierosy i ich wpływ na zdrowie

05.10.2023

E-papierosy i ich wpływ na zdrowie

Papieros elektroniczny to wynalazek Chińskiego farmaceuty Hon Lik. Po raz pierwszy ukazał się w roku 2003. E-papieros postrzegany jest jako zdrowsza alternatywa dla palenia klasycznych papierosów - bez substancji smolistych. Sprawia to, że palacze coraz częściej sięgają po papierosy elektroniczne. E-papierosy występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Mogą przybierać postać tradycyjnego papierosa, fajki, cygara, czy przedmiotów codziennego użytku, takich jak długopis, pamięć USB i inne

E-papieros składa się z trzech głównych elementów: baterii, ustnika oraz clearomizera,. Bateria dostarcza energię potrzebną do funkcjonowania papierosa elektronicznego. Clearomizer odpowiedzialny jest za podgrzewanie płynu inhalacyjnego, zwanego potocznie liquidem. W skład liquidu wchodzi m.in. woda lub etanol, gliceryna lub glikol propylenowy, nikotyna, dodatki smakowo-zapachowe. Płyn podgrzewany jest do temperatury 200-300 stopni Celsjusza, powstaje wtedy para, która poprzez ustnik jest wdychana do układu oddechowego.

 

Brak szczegółowych norm dotyczących e-papierosów i ich akcesoriów poddaje w wątpliwość kwestie dotyczące dokładnego składu tych wyrobów. Komponenty do produkcji liquidów są bardzo często sprowadzane z Chin i składają się z najtańszych, źle oczyszczonych półproduktów. Ze względu na to nie możemy posiadać pewności czy substancje wdychane w trakcie używania papierosa elektronicznego są w pełni znane i bezpieczne.

Wdychany i wydychany przez użytkowników e-papierosów aerozol może zawierać szkodliwe jak i potencjalnie szkodliwe substancje, wśród nich wymienia się takie substancje jak:

  • nikotyna
  • kancerogenne substancje chemiczne
  • lotne związki organiczne
  • aromaty, na przykład diacetyl
  • bardzo drobne cząsteczki, które mogą być wdychane głęboko do płuc
  • szereg metali ciężkich, takich jak nikiel, ołów czy cyna.

Stosowaniu elektronicznych papierosów mogą towarzyszyć różne skutki uboczne. Najczęściej wymienia się takie skutki palenia e-papierosów jak:

  • Bezsenność
  • Zawroty głowy
  • Zapalenie dziąseł
  • Bóle brzucha
  • Nudności, wymioty
  • Podrażnienie górnych dróg oddechowych
  • Suchy kaszel
  • Suchość spojówek

Długoterminowe skutki korzystania z e-papierosów nadal pozostają nieznane. U nastolatków i młodych dorosłych sięgających po e-papierosy zaobserwowano wyższy wskaźnik uzależniania od narkotyków i alkoholu. Według niektórych źródeł, szkodliwość wapowania była obserwowana niezależnie od rodzaju liquidu - zarówno tych z nikotyną, jak i bez. Niektóre badania pokazują pogorszenie funkcji oddechowych i zwiększony opór w drogach oddechowych. Metale ciężkie zawarte w płynach do e-papierosów negatywnie wpływają na cały organizm, w tych wiele ważnych narządów - mózg, wątroba, płuca, serce czy nerki. W wyniku dostarczania do organizmu szkodliwych substancji zawartych w liquidach zaburzeniu mogą ulegać różne fizjologiczne procesy, prowadząc do dysfunkcji m.in. naturalnych mechanizmów obronnych i rozwoju nowotworów.

Warto zaznaczyć, że papierosy elektroniczne, tak samo jak tradycyjne zawierają nikotynę. Ma ona znaczący wpływ na zdrowie. Jest ona silnie uzależniająca, wpływa na rozwój mózgu, jest toksyczna dla rozwijających się płodów oraz stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży. Nikotyna zwiększa reaktywność płytek krwi stymulując ich zlepianie się ze sobą, co grozi powstawaniem zakrzepów. Zwiększa to ryzyko zawału mięśnia sercowego. Dodatkowo nikotyna podwyższa stężenie fibrynogenu, zwiększając ryzyko rozwoju zakrzepicy żylnej. Stymuluje rozwój stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, sprzyjając miażdżycy. Podnosi poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi. Nikotyna uszkadza naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi, co może prowadzić do powstania nadciśnienia tętniczego.

{"register":{"columns":[]}}