W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

07.06.2024

EFSA - Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

EFSA, czyli Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority), jest agencją Unii Europejskiej utworzoną w 2002 r., której zadaniem jest pełnienie roli bezstronnego źródła doradztwa naukowego dla podmiotów zarządzających ryzykiem oraz informowanie o zagrożeniach związanych z łańcuchem dostaw żywności. Współpracujemy z zainteresowanymi stronami, aby promować spójność doradztwa naukowego UE. Dostarczamy naukowych podstaw dla przepisów i regulacji chroniących europejskich konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością – od pola do stołu.

Główne zadania EFSA obejmują:

  • Ocenę ryzyka - EFSA przeprowadza oceny ryzyka dotyczące żywności i pasz, pomagając w tworzeniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności w UE.
  • Doradztwo naukowe - agencja dostarcza naukowe porady na temat istniejących i nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności i pasz.
  • Komunikację ryzyka - EFSA przekazuje wyniki swoich badań i ocen społeczeństwu oraz instytucjom UE, aby zapewnić, że decyzje dotyczące bezpieczeństwa żywności są oparte na naukowych dowodach.
  • Wsparcie polityki UE - EFSA wspiera Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz państwa członkowskie UE w tworzeniu i wdrażaniu polityk oraz regulacji dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Prace EFSA i jego panelu ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych są w dużej mierze podyktowane wymogami prawodawstwa UE lub w odpowiedzi na konkretne wnioski Komisji Europejskiej. Główne obszary działalności to:

  • Dietetyczne wartości referencyjne, w tym tolerowane górne poziomy spożycia witamin i minerałów.
  • Bezpieczeństwo nowej żywności (zdefiniowanej w prawodawstwie UE jako „żywność lub składniki, które nie były spożywane w UE w znacznym stopniu przed dniem 15 maja 1997 r.”) oraz źródeł składników odżywczych (np. źródeł witamin i minerałów).
  • Bezpieczeństwo innych substancji celowo dodawanych do żywności (np. roślin i ekstraktów ziołowych). 
  • Doradztwo naukowe w zakresie żywności dla specjalnych grup, w szczególności niemowląt.
  • Naukowe uzasadnienie oświadczeń zdrowotnych.
  • Potencjał niektórych składników żywności do wywoływania reakcji alergicznych lub nietolerancji.
  • Inne ogólne kwestie związane z żywieniem ludzi, takie jak bezpieczeństwo kofeiny.

EFSA w trzech ostatnich latach promowała kampanię #EUChooseSafeFood. Sukces kampanii sprawił, że Główny Inspektorat Sanitarny po raz czwarty włączył się w realizację kampanii informacyjnej organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W roku 2024r. kampania powraca pod zmienioną nazwą #Safe2EatEU. Celem kampanii #Safe2EatEU jest zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa żywności w Europie. Kampania ma też pomagać w zrozumieniu, jak podejmować świadome decyzje dotyczące tego, jaką żywność kupować, spożywać oraz z jakich produktów spożywczych korzystać w bezpieczny i zdrowy sposób każdego dnia. Kluczowym przesłaniem jest również fakt, że żywność dostępna na rynku jest bezpieczna, a niebagatelną rolę w podtrzymaniu tego bezpieczeństwa odgrywają konsumenci.

{"register":{"columns":[]}}