Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
11.02.2024
11 lutego co roku obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, którego celem jest podnoszenie świadomości na temat jednolitego unijnego numeru alarmowego 112 oraz uznanie pracy wszystkich osób, które wnoszą wkład do służb ratunkowych. W Polsce dzień ten jest poświęcony pracownikom centrów powiadamiania ratunkowego.
Numer alarmowy „112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie kiedy należy dzwonić na numer alarmowy i jak prawidłowo zgłaszać nagłe przypadki, a także by poćwiczyć i utrwalić podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pamiętaj! Na numer alarmowy 112 należy dzwonić tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:
- wypadki drogowe
- silne krwawienia i uszkodzenia ciała
- omdlenia i utrata świadomości
- pożary
- przypadki porażenia prądem
- kradzieże, włamania
- rozboje i inne przypadki użycia przemocy
- rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję
- inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego
Dzwoniąc na numer alarmowy 112 BEZ POTRZEBY i uzasadnienia, BLOKUJESZ linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem numerów alarmowych.