Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
15.10.2024
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi, którego celem jest promocja badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi. Tegoroczny Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody Różowego Października - miesiąca świadomości raka piersi. Symbolem walki z nowotworem piersi jest różowa wstążka.
Wiedza na temat profilaktyki raka piersi jest obecnie niezbędna każdemu, niezależne od wieku.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy który może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, choć u kobiet jest on nieporównywalnie częstszy. Nieleczony rak piersi nieuchronnie prowadzi do zgonu. W zależności od cech biologicznych jego tempo wzrostu może być powolne lub szybkie. Rak może stopniowo prowadzić do owrzodzeń skóry, zniszczenia gruczołu sutkowego oraz struktur sąsiednich i doprowadzi do zgonu.
Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi
- wiek – wzrost zachorowalności po 35 roku życia, najwięcej zachorowań pomiędzy 50 – 69 rokiem życia,
- obciążenie genetyczne – występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra),
- czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- niewłaściwa dieta oraz otyłość,
- niedostateczna aktywność fizyczna,
- częste spożywanie alkoholu,
- wcześniejsze choroby piersi.
Potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju mogą przebiegać bezobjawowo, wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.
Objawy raka piersi
- guz w obrębie gruczołu piersiowego - zwykle dość twardy, może mieć nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice,
- wyciek z brodawki sutkowej - brodawka może być wciągnięta, pogrubiała,
o zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami, - zmiana wielkości lub kształtu piersi,
- zmiany skórne wokół brodawki – skóra zaczerwieniona, zmieniona z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia,
- zaczerwienienie i zgrubienie skóry („skórka pomarańczowa”) - świadczy zazwyczaj
o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego, - powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,
- poszerzenie żył skóry piersi.
Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi!
Comiesięczną samokontrolę piersi powinno wykonywać się w tym samym dniu cyklu miesięcznego - zaleca się wykonanie badania najlepiej 3-5 dni po skończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe (po menopauzie może to być dowolny dzień). Pierwszym etapem samobadania jest oglądanie piersi. Przeprowadza się je w pozycji stojącej, przed lustrem w celu wychwycenia zmian w ich wyglądzie (ocena kształtu piersi, stanu skóry). Drugim etapem jest ocena palpacyjna np. w trakcie kąpieli pod prysznicem w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.
Październik to miesiąc podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat raka piersi. Wiedza
i systematycznie wykonywanie badań profilaktycznych mogą uratować życie Twoje i Twoich najbliższych.
Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie!