Fontanny
24.06.2024
Inspekcja Sanitarna wielokrotnie ostrzegała przed kąpielami w fontannach. Widzisz dzieci biegające z radością pomiędzy tryskającą wodą? Cóż, to może być niebezpieczne.
Za oknem skwar, nic więc dziwnego, że miejskie fontanny cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających możliwie szybkiego sposobu na ochłodzenie ciała podczas upału. Świetna rozrywka dla dzieci, a może ryzyko dla zdrowia? Sprawdź, dlaczego kąpiel w miejskiej fontannie może być niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.
Kąpiel w zbiornikach wodnych, takich jak fontanny miejskie, budzi wśród dzieci i dorosłych duże zainteresowanie podczas upalnych dni. Należy pamiętać, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody z fontann, który obowiązuje baseny, kąpieliska, czy miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W związku z tym tego typu obiektów nie należy traktować jako miejsca przeznaczone do kąpieli.
W fontannach, które w większości posiadają obieg zamknięty, może znajdować się wiele różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Szacuje się, że w zbiornikach tych może znajdować się nawet 30 różnych mikroorganizmów, m.in. bakterie gronkowca, bakterie z rodzaju Salmonella i Legionella, bakterie kałowe, pałeczki ropy błękitnej, pierwotniaki pasożytnicze czy wirusy. Drobnoustroje występujące w fontannach, mogą wywołać:
- choroby skóry, np. grzybice stóp,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie ucha,
- schorzenia dróg oddechowych,
- infekcję dróg moczowych i pęcherza,
- zatrucia pokarmowe (wymioty, biegunka),
- zakażenie gronkowcem może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
- zakażenie paciorkowcem może powodować zapalenie płuc.
Kąpiele w fontannach mogą się również wiązać z ryzykiem wystąpienia urazów. Zarówno mokre brzegi fontann, jak i płyty, na których jest rozpryskiwana woda, stwarzają śliską powierzchnię. Wchodzenie do fontann oraz bieganie w nich może skutkować poślizgnięciem się, a co za tym idzie, potencjalnymi obrażeniami głowy, czy złamaniami kości.
Co jeszcze, oprócz drobnoustrojów może znajdować się w wodzie z fontanny?
- zanieczyszczenia odzwierzęce – zdarza się, że z fontann korzystają zwierzęta (np. koty, psy, ptaki), które często załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne,
- niebezpieczne zanieczyszczenia mechaniczne, np. kawałki potłuczonego szkła, odłamki metalu, kamienie,
- zanieczyszczenia chemiczne, które wynikają m.in. ze stałego kontaktu materiałów instalacyjnych z wodą i przenikania do niej szkodliwych związków chemicznych.
Pamiętajmy, że fontanny przeznaczone są wyłącznie do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu. Do kąpieli wybierajmy tylko te miejsca, które są do tego przystosowane