Jak odstraszać kleszcze?
10.04.2024
Jakich zapachów nie lubią kleszcze?
Kleszcze nie widzą, a swoją ofiarę rozpoznają po zapachu potu i feromonów. Dlatego właśnie repelenty i naturalne sposoby odstraszania tych owadów mogą być skuteczne. Apteczne repelenty często zawierają w sobie DEET, czyli środek do odstraszania owadów. Substancja ta jest jednak chemiczną mieszanką. DEET znajdziesz m.in. w Ultrathon 25% DEET (działa także odstraszająco na inne insekty), Mugga Roll-on 20,5% DEET (środek w sztyfcie) czy Vaco Max, spray na kleszcze, komary i meszki 30 % DEET.
Wybierając się na spacer do parku lub lasu warto mieć przy sobie preparaty odstraszające (repelenty). Ponieważ nanosimy je bezpośrednio na skórę i stosujemy u małych dzieci ważne by były dla nas bezpieczne, spełniały obowiązujące normy i miały odpowiednie atesty.
Środku odstraszające kleszcze występują w postaci sprayu, płynu lub żelu. W ich składzie najczęściej znajdziemy substancje syntetyczne jak ikarydyna, IR3535 czy DEET (N,N-dietylometyloamid) - dobrze odstraszają niechciane szkodniki, dodatkowo muchy i komary. Dostępne są również preparaty zawierające naturalne olejki eteryczne. Preparaty chemiczne są bardziej skuteczne – działają dłużej. Ich czas działania wydłuża się wraz ze wzrostem stężenia preparatu. Niestety nie są zupełnie obojętne dla naszego zdrowia – np. środki z DEET mogą podrażniać skórę, są bezwzględnie zakazane w przypadku noworodków (do 2. miesiąca życia) oraz u kobiet będących w ciąży. Nie zaleca się go również u dzieci poniżej 12 roku życia. Preparaty z DEET należy nakładać na ubranie, nie na skórę!
W przypadku każdego repelentu ważne jest żeby:
- unikać ryzyka wdychania aerozolu - czyli NIE rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach
- nie stosować na dużą powierzchnię skóry - szczególnie u dzieci
- nie stosować na podrażnioną skórę (np. świeżo opaloną)
- zabezpieczać się przez pryskanie odzieży ochronnej.
Poza produktami przeznaczonymi do stosowania bezpośrednio na skórę czy odzież, można stosować preparaty na bazie wody do pryskania przydomowych trawników i ogrodów, które pomogą pozbyć się pajęczaków z okolicy domu.
Odstraszanie ziołami kleszczy może być skuteczne, choć nie daje to 100% gwarancji. Podobnie jak repelenty oparte na DEET. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze zachować wszelkie środki ostrożności i dokładnie oglądać swoją skórę po spacerach na łonie natury.
Ziołem, które nie tylko może odstraszać kleszcze, ale i hamować rozwój boreliozy (choć ostrożnie należy podchodzić do takich zapewnień medycyny ludowej) jest czystek. Najlepiej stosuj go w formie olejku eterycznego na skórę. W taki sam sposób możesz stosować olejek z wrotycza pospolitego. Ta roślina jest jednak trująca, więc raczej nie stosuj je na skórę dziecka.
Hitem w kwestii odstraszania owadów jest lawenda! Stężony olejek lawendowy będzie bardzo mocno działał na owady, które dadzą Ci po prostu spokój. Podobnie zadziała olejek goździkowy, cytrynowy, trwa cytrynowa, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa czy nawet aloes. Olejek z drzewa herbacianego także powinien odstraszyć kleszcze czy komary.
Jak nakładać olejki na skórę? Najlepiej rozcieńcz je z olejem bazowym (może to być nawet zwykła oliwa z oliwek) w proporcji 5 – 10 kropli na 2 łyżki oleju bazowego. Następnie taki roztwór olejowy rozcieńcz wodą i przelej do atomizera. Możesz nimi spryskać ubrania i skórę.
Podsumowując : Zioła i kwiaty na kleszcze
- Wrotycz – ma ostry, korzenny zapach, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który niestety jest trujący. ...
- Chrzan pospolity - wyciąg z korzeni chrzanu nie tylko odstrasza, ale także zabija kleszcze.
- Kocimiętka- zawiera neptalakton - związek, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary.