W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza pomoc

11.09.2023

ratownicy medyczni

Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia do którego dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie o 40-60%.
Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, której stan zdrowia nagle uległ pogorszeniu? Stosuje się ją możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby. Pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia.
Pierwsza pomoc przede wszystkim pomaga ratować życie. Osoba, która doskonale zna zasady udzielania pomocy, jest bardziej pewna siebie, skłonna podjąć natychmiastowe działanie i potrafi zapanować nad sobą w trudnych okolicznościach
Jest to niezwykle ważne, gdyż spokój, adekwatna ocena sytuacji i doraźna pomoc, mogą przynieść natychmiastową ulgę poszkodowanej osobie. Znajomość zasad pierwszej pomocy wyposaża nas także w narzędzia, dzięki którym możemy ustabilizować stan pacjenta do momentu przybycia pogotowia ratunkowego i zapobiec nagłemu pogorszeniu sytuacji. Co więcej, polskie prawo za nieudzielenie pierwszej pomocy, dopuszcza karę w wysokości trzech lat pozbawienia wolności:

  1. Zbadaj terytorium

Rozejrzyj się po okolicy i upewnij, że udzielenie pierwszej pomocy nie będzie stanowiło dla Ciebie niebezpieczeństwa. Sprawdź, czy w pobliżu poszkodowanej osoby nie znajdują się odsłonięte przewody, czy nie widać płomieni, czy nie występują toksyczne opary w pobliżu, a jeśli sytuacja ma miejsce na lodzie – czy lód jest na tyle twardy, aby po nim chodzić. Twoje bezpieczeństwo jest równie ważne, jak osoby poszkodowanej.

  1. Oceń sytuację

W kolejnym kroku sprawdź stan osoby poszkodowanej. Oceniając stan przytomności, delikatnie potrząśnij poszkodowanym i wydaj krótkie polecenia, by przekonać się, czy reaguje. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, zapytaj, co się stało i co mu dolega. Dopytaj, czy jest na coś uczulony, czy bierze jakieś leki, czy na coś choruje - zapamiętaj te informacje lub je zapisz, by w razie utraty przytomności poszkodowanego przekazać je medykom.
Kiedy cokolwiek Cię zaniepokoi, zadzwoń pod numer 999 lub 112 i opisz dyspozytorowi całą sytuację. To on podejmie decyzję czy potrzebna jest pomoc medyczna. W sytuacji kiedy osoba jest nieprzytomna, przejdź do kolejnych kroków.

  1. Połóż jedną rękę na czole osoby poszkodowanej.
  2. Drugą połóż na żuchwie.
  3. Odchyl głowę do tyłu. Kiedy osoba jest nieprzytomna, jej wszystkie mięśnie stają się wiotkie. Dlatego też język zapadnie się na tylną ścianę gardła. Odchylenie głowy do tyłu spowoduje, że język uniesie się, a osoba będzie mogła swobodnie oddychać.
  4. Pochyl się nad twarzą osoby poszkodowanej i oceń, czy słyszysz wydychane powietrze, czy czujesz na policzku jej oddech i czy widzisz ruchy klatki piersiowej. Na tym etapie należy podjąć decyzję, czy oddech jest prawidłowy. Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi i masz wątpliwość, czy oddech jest prawidłowy - przyjmij, że osoba nie oddycha.
  5. Kiedy masz już wszystkie informacje odnośnie stanu osoby poszkodowanej, wskaż osobie, która Ci pomaga, aby wezwała pogotowie ratunkowe.
  1. Wołaj o pomoc

Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, potrzebna będzie Ci pomoc. Każda dodatkowa para rąk przyda się do opanowania sytuacji. Wskaż konkretną osobę, która znajduje się blisko Ciebie i powiedz jej, aby przygotowała telefon.

  1. Udziel bezpośredniej pomocy

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, natychmiast rozpocznij RKO, czyi Resuscytację Krążeniowo- Oddechową. Zacznij od wykonania 30 ucisków na środku klatki piersiowej, w tempie 100-120 ucisków na minutę. Następnie przejdź do 2 oddechów ratunkowych. Kontynuuj działanie bez przerwy w schemacie 30 ucisków i 2 oddechów. Możesz odstąpić od podawania wdechów jeżeli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo. Wtedy cały czas uciskaj klatkę piersiową. Wykonuj powyższe działania do przyjazdu pogotowia ratunkowego, do wystąpienia zagrożenia, do utraty sił lub gdy u poszkodowanego zauważysz oznaki krążenia takiej jak ruch, kaszel czy oddech. Nie obawiaj się złamania żebra, czy mostka - nie pogorszy to stanu osoby poszkodowanej. Swoimi działaniami możesz uratowac życie! Jeżeli osobą poszkodowaną jest dziecko i nie oddycha, zacznij od wykonania 5 oddechów ratowniczych. W kolejnym kroku wykonaj 30 ucisków (lub 15 dla osób z wykształceniem medycznym i po specjalistycznych kursach). Następnie podaj 2 oddechy. Kontynuuj działanie w cyklu 30 ucisków i 2 oddechów.

 

{"register":{"columns":[]}}