W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach

19.06.2024

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach

Komary, meszki, pszczoły, osy – to tylko niektóre owady, na których ukąszenia są narażeni zwłaszcza najmłodsi. W okresie wiosenno-letnim jest to dość duże zagrożenie, przed którym warto się chronić. Jednak czasem nawet największa ostrożność nie wystarczy, aby uniknąć swędzącego ukąszenia komara czy użądlenia przez osę.

Świąd, pieczenie, ból, miejscowy obrzęk oraz rumień po ugryzieniu owada – oto typowe objawy ukąszenia czy użądlenia. Jednak zanim przystąpimy do udzielenia dziecku pomocy, warto określić, co zaatakowało malucha. Istnieje duża grupa owadów, które mogą ukąsić – „napastnika” można to  poznać po zmianach, które pojawiły się na skórze.

Najczęściej atakują:

  • komary – w naszych warunkach klimatycznych ich ukąszenia nie są groźne, ponieważ owady nie przenoszą tutaj groźnych infekcji, takich jak malaria czy denga. Ukąszenia komara są zazwyczaj rozlane po cały ciele, lekko opuchnięte i zaczerwienione, a przede wszystkim mocno swędzące. Znikają najczęściej po około dwóch dniach,
  • pszczoły i osy – ich użądlenie jest bardzo bolesne i pozostawia białą plamkę z czerwoną obwódką. Uwaga! Pszczoły pozostawiają w miejscu użądlenia żądło! Trzeba je delikatnie usunąć, nie naruszając woreczka z jadem, możliwa jest także opuchlizna po ukąszeniu pszczoły,
  • szerszeń - jego użądlenie jest najbardziej bolesne, z powodu głębiej penetrującego żądła i niewiele większej dawki toksyn- w porównaniu do osy czy pszczoły,
  • meszki – te niewielkie muszki pozostawiają bolesne i mocno spuchnięte ślady na skórze, a opuchlizna po ukąszeniu meszki może utrzymywać się nawet kilka dni,
  • końskie muchy – ich ukąszenia są bardzo bolesne, mogą krwawić oraz pozostawić obrzęk,
  • pluskwy – ryzyko ugryzienia przez te owady pojawia się np. na wakacjach, gdy owady bytują w materacu łóżka; ślady po ukąszeniu są podobne do tych pozostawianych przez komary, ale często ułożone liniowo,
  • pchły – ich ukąszenia najczęściej pojawiają się w okolicach kostek oraz podudzi i są ułożone asymetrycznie.

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach i użądleniach przez owady jest ważna, aby złagodzić objawy, zapobiec zakażeniu i w przypadku reakcji alergicznych, uratować życie.

Ogólne zasady postępowania po ukąszeniu lub użądleniu prze owady:

  • czystość –   miejsce użądlenia lub ukąszenia należy umyć wodą z mydłem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji,
  • unikanie drapania – drapanie miejsca użądlenia może wywołać zakażenie,
  • zimne okłady – zastosowanie zimnego okładu pomoże zmniejszyć obrzęk i ból.

Użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie

W przypadku użądlenia przez pszczoły należy ostrożnie usunąć żądło za pomocą pęsety. Leczenie polega na zastosowaniu zimnego okładu, który zmniejszy ból i obrzęk. Można zastosować krem z hydrokortyzolem, aby zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie. Leki przeciwhistaminowe złagodzą reakcję alergiczną.

Osy i szerszenie zazwyczaj nie zostawiają żądła w skórze. Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku użądlenia przez pszczoły.

Reakcje alergiczne i anafilaksja

Objawy anafilaksji:

  • trudności w oddychaniu,
  • obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła
  • przyspieszone tętno,
  • osłabienie,
  • wysypka,
  • nudności lub wymioty.

W takich przypadkach ważne jest natychmiastowe działanie polegające na wezwaniu pomocy medycznej dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999. Do czasu przybycia pomocy medycznej należy monitorować tętno i oddech osoby poszkodowanej.

Ukąszenia przez kleszcze

Jeśli zauważymy kleszcza na naszej skórze należy go usunąć. Można w tym celu wykorzystać pęsetę. Kleszcza chwytamy najbliżej skóry i wyciągamy pewnym ruchem. Następnie trzeba oczyścić ranę i monitorować miejsce ukąszenia przez kilka tygodni pod kątem objawów boreliozy: występowanie rumienia wędrującego lub objawów grypopodobnych. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

{"register":{"columns":[]}}