W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót do szkoły

02.09.2024

Powrót do szkoły

Początek roku szkolnego dla wielu uczniów i rodziców to duże przeżycie. Szczególnie, jeśli jest to pierwszy dzień szkoły w życiu dziecka. Inne emocje towarzyszą uczniom wyższych klas niż siedmiolatków idących w ogóle po raz pierwszy do szkoły. Inaczej wyglądają też przygotowania do pierwszego dnia w danym roku szkolnym. Rodzice dbają o wyprawkę, ale też chcą mieć pewność, że rozpoczęcie szkoły będzie dla dziecka pozytywnym doświadczeniem. Jak przygotować dziecko do pierwszych dni szkoły i ułatwić adaptację?

Plecak szkolny prawie codziennie „towarzyszy” każdemu uczniowi. Jego waga, odpowiednie dopasowanie i sposób noszenia wpływa znacząco na utrzymanie prawidłowej postawy oraz na ewentualne, późniejsze wady kręgosłupa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie we wczesnym okresie życia młodego ucznia, kiedy sylwetka zaczyna się kształtować, dochodzi najczęściej do powstawania wad postawy.

Należy pamiętać, że:

  • Plecak powinien mieć równe, szerokie szelki.
  • Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
  • Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
  • Plecak należy nosić na obu ramionach.
  • Wielkość plecaka powinna być dobrana do wzrostu ucznia.
  • Zbyt ciężki może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan - waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia.
  • Ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.

Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży należy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy. W każdej szkole dyrektor zapewnia miejsce do przechowywania podręczników i przyborów np. szafki indywidualne lub szafki lub półki
w klasach/szatniach/innych pomieszczeniach.

Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Samodzielna droga do szkoły naszej pociechy wiąże się z pewnym ryzykiem zależnym od wielu czynników — lokalizacji placówki, odległości do domu, stopnia dojrzałości ucznia, natężenia ruchu w okolicy. Zanim wyślesz swoje dziecko samodzielnie do szkoły, pamiętaj, aby zaplanować codzienną trasę i zaznajomić je z potencjalnymi zagrożeniami, które może napotkać po drodze. Jeśli odległość z domu do szkoły jest niewielka, dobrze by dziecko pokonywało trasę do szkoły pieszo. Codzienny ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie
a przy okazji doskonała nauka niezależności i samodzielności. Podczas planowania drogi do szkoły wybierz najbezpieczniejszą trasę. Nie zawsze ta najkrótsza droga jest najlepsza. Weź pod uwagę liczbę przejść dla pieszych, rodzaj komunikacji świetlnej oraz natężenie ruchu na drogach. Mniej ruchliwa trasa będzie zdecydowanie bezpieczniejsza dla dziecka. Oczywiście, zanim wyprawisz swoją pociechę do szkoły samodzielnie, przećwicz wspólnie z nią tę trasę. Nie zapomnij o dawaniu odpowiedniego przykładu, poruszaj się odpowiedzialnie, gdyż dzieci często obserwują a potem naśladują swoich rodziców.

Znajomość zasad ruchu drogowego pozwoli dziecku uniknąć wielu groźnych sytuacji, dlatego bardzo ważne jest, by w trakcie spaceru wyjaśniać mu najważniejsze reguły.

  • Nie należy przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, czekać cierpliwie na zmianę światła na zielone,
  • Należy nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą oraz zasygnalizować gestem dłoni chęć przejścia przez ulicę,
  • Należy dokładne rozejrzeć się w lewo i w prawo przed przejściem na drugą stronę ulicy,
  • Nie należy przechodzić za zaparkowanymi na parkingu samochodami.

 
Pamiętaj, zgodnie z art 43 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

{"register":{"columns":[]}}