Przygotowanie do nowego roku szkolnego
30.08.2023
Plecak szkolny prawie codziennie „towarzyszy” każdemu uczniowi. Jego waga, odpowiednie dopasowanie i sposób noszenia wpływa znacząco na utrzymanie prawidłowej postawy oraz na ewentualne, późniejsze wady kręgosłupa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ to właśnie we wczesnym okresie życia młodego ucznia, kiedy sylwetka zaczyna się kształtować, dochodzi najczęściej do powstawania wad postawy.
Należy pamiętać, że:
- Plecak powinien mieć równe, szerokie szelki.
- Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
- Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
- Plecak należy nosić na obu ramionach.
- Wielkość plecaka powinna być dobrana do wzrostu ucznia.
- Zbyt ciężki może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan - waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia.
- Ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
- Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży należy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy.
W każdej szkole dyrektor zapewnia miejsce do przechowywania podręczników i przyborów np. szafki indywidualne lub szafki lub półki w klasach/szatniach/innych pomieszczeniach.
Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach