W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Realizacja programów edukacyjnych w powiecie Szczecineckim

30.06.2023

Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Nadrzędnym celem Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Szczecinku jest  promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywizację lokalnej społeczności powiatu, jak także działań w zakresie zachowań prozdrowotnych i kształtowania odpowiedzialności za swoje zdrowie. Podejmowane  działania na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia przy realizacji programów profilaktycznych służy poprawie zdrowia dzieci, młodzieży i osób dorosłych  w powiecie .
W roku szkolnym 2022/2023  realizowano kolejne edycje programów krajowych, wojewódzkich i lokalnych . Działaniami objęto wszystkie placówki oświaty naszego powiatu.


Podstępne WZW
Program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HAV, HBV i HCV. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei”.
Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C poprzez: przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HAV, HBV i HCV, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki  jak także kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.
W programie uczestniczyło 6 szkół.

Znamię? Znam je
Program edukacyjny "Znamię! Znam je?" dotyczy profilaktyki czerniaka, przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei”.
Celem programu edukacyjnego jest upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka oraz  postaw zdrowotnych.
W programie uczestniczyło 6 szkół.


Ogólnopolski Program Edukacyjny "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Program skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat oraz ich rodziców i nauczycieli. nCelem  programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie. Program edukacyjny pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” skupia się na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina i bezpieczeństwo.
W programie uczestniczyło 8 szkół.


Trzymaj Formę!
Program zainicjowany został” w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
W programie uczestniczyło 16 szkół.


Program "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach"
Na podstawie obserwacji problemów społecznych jakimi są używanie substancji psychoaktywnych, oraz nadużywanie leków przez młodzież województwa zachodniopomorskiego, zapadła decyzja stworzenia wojewódzkiego programu przeciwdziałającego tym zagrożeniom. Program nazwano „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Głównym celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób przez osoby młode. Program przeznaczony został dla uczniów klas 5-7 szkół podstawowych .
W programie uczestniczyło 15 szkół.


Program Higiena naszą tarczą ochronną - Wojewódzki Program Edukacji Zdrowotnej dla uczniów klas I – III w szkołach podstawowych
Program „Higiena naszą tarczą ochronną” powstał  jako odpowiedź na zaistniałą sytuację epidemiczną oraz konieczność wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej od najmłodszych lat edukacji w szkole. Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorobom zakaźnym, głównie grypie i koronawirusowi SARS-COV-2, poprzez stosowanie zasad higieny osobistej oraz promowanie  właściwych zachowań higienicznych wśród najmłodszych uczniów szkół.
W programie uczestniczyło 16 szkół.


Bieg po zdrowie - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej
Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie” skierowany jest do dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Zajęcia z dziećmi realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności, opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
W programie uczestniczyło 7 szkół.


Program Zdrowe zęby mamy-marchewkę zajadamy
Celem głównym wojewódzkiego programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”  jest kreowanie  postaw  prozdrowotnych  w  zakresie  zdrowia  jamy ustnej  wśród  dzieci  uczęszczających  do  żłobków  i  przedszkoli  na  terenie województwa  zachodniopomorskiego  oraz  ich  rodziców i nauczycieli,  kobiet  w ciąży i przyszłych rodziców.
W programie uczestniczyło 18 placówek przedszkolnych i żłobkowych.


„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli
Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat.
Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
W programie uczestniczyło 19 placówek przedszkolnych .


"Czyste powietrze wokół nas" - program edukacyjny dla przedszkolaków
Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów, ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt
z palącymi.
 W programie uczestniczyło 12 placówek przedszkolnych .


Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2022–2026
Priorytety strategii państwa w zakresie walki z HIV/AIDS ukierunkowane są głównie na usprawnienie systemu zapobiegania zakażeniom HIV, edukację społeczeństwa i zapewnienie opieki nad osobami żyjącymi z HIV/AIDS. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrastająca liczba zakażeń HIV , która  może dotyczyć każdego człowieka – niezależnie od tego kim jest, jakie ma wykształcenie, czy też przekonania. Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje w/w Program we współpracy z władzami lokalnymi, instytucjami zajmującymi się diagnostyką i terapią HIV/AIDS, organizacjami pozarządowymi i partnerami, natomiast głównym koordynatorem Programu jest Krajowe Centrum ds. AIDS.
W programie uczestniczyły wszystkie placówki oświatowe.

 

{"register":{"columns":[]}}