W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy dzień bezpieczeństwa pacjenta

17.09.2023

Światowy dzień bezpieczeństwa pacjenta

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta został ustanowiony przez WHO w 2019 r. 72 Walne Zgromadzenie WHO przyjęło, że 17 września będzie dniem upamiętniającym bezpieczeństwo pacjenta w opiece zdrowotnej. Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest wzrost świadomości znaczenia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w bezpieczeństwo opieki zdrowotnej. To także ograniczenie działań niepożądanych terapii i szkód powstałych na skutek nieprawidłowego leczenia.
W ramach strategii Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta, WHO przyjęło podświetlanie na kolor pomarańczowy kluczowych obiektów użyteczności publicznej. Tego dnia na całym świecie kolorem pomarańczowym podświetlane są zabytki, pomniki oraz budynki.
Corocznie WHO podejmuje wiele programów i projektów dotyczących systemowych i merytorycznych aspektów poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Tematem i hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla ich bezpieczeństwa - Wzmacniajmy i podnośmy znaczenie głosu pacjenta”. Aby zaakcentować i zwiększyć istotę tego dnia zabytki, pomniki i budynki na całym świecie podświetlane są kolorem pomarańczowym.
Jako pacjent masz prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Będąc świadomym i aktywnym pacjentem możesz wpływać na bezpieczeństwo opieki zarówno swojej, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. Warto więc byś poznał swoje prawa i obowiązki oraz przysługujące uprawnienia. W przypadku gdy uważasz, że przysługujące Ci prawa związane ze świadczeniem usług medycznych zostały naruszone, możesz złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Szczegółowe informacje na temat praw pacjenta dostępne są:

  • na stronie Rzecznika Praw Pacjenta
  • na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
  • w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  • w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w ustawie o działalności leczniczej

 

{"register":{"columns":[]}}