Światowy Dzień Nerek
14.03.2024
14 marca przypada Światowy Dzień Nerek. Dzień ten ustanowiony został w 2006 r. przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne i Międzynarodową Federację Fundacji Nerek. Ma on na celu uświadomienie społeczeństwu z jakimi chorobami nerek możemy się borykać, o sposobach ich zapobiegania oraz jak ważna jest wczesna diagnostyka.
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju. Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno. Szacuje się, że około 4 miliony Polaków może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Jeśli masz cukrzycę, nadciśnienie, nadwagę a jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek - poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki. Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego: monitoruj ciśnienie krwi, dbaj o kondycję i aktywność fizyczną, jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli, nawadniaj organizm, rzuć palenie i zrezygnuj z alkoholu.
Pamiętaj, Twoje nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!